Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Oszuści wyłudzili 139 mln dolarów w kryptowalutach. Schemat działania opierał się o... romans

Autor. Pixabay

Osoby wykorzystujące schemat romansu, tzw. romance scammers oszukali w zeszłym roku swoje ofiary na łączną sumę 139 mln dolarów w kryptowalutach. To o pięć razy więcej niż w 2020 roku. Kryptowaluty stanowią największą część z 547 mln dolarów, skradzionych przez oszustów. Ofiary płacące im cyfrowymi aktywami, średnio straciły 9 770 dolarów.

Reklama

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) podała, że oszuści często tworzą fałszywe profile społecznościowe za pomocą zdjęć zrobionych z internetu, a następnie nakłaniają ofiary do wysłania im pieniędzy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Mogą twierdzić, że potrzebują pieniędzy na jakiś kryzys finansowy, ale niektórzy z nich udają „ekspertów finansowych", którzy obiecują zainwestować pieniądze swoich ofiar w kryptowalutę lub giełdę. Osoby pokrzywdzone straciły więcej pieniędzy za pośrednictwem kryptowalut niż jakiejkolwiek innej formy płatności.

Karty podarunkowe, przelewy, kryptowaluty

Najwięcej pieniędzy ofiary straciły w wyniku oszustw kryptograficznych, ale to karty podarunkowe były najczęściej stosowaną metodą płatności do przeprowadzania oszustw — 28 proc. ofiar zapłaciło w ten sposób „kochankowi".

FTC podała, że w wyniku oszustw związanych z romansami utracono karty podarunkowe o łącznej wartości 36 mln dolarów, co nadal jest znacznie mniejszą sumą niż 139 mln dol. skradzionych w kryptowalutach. Ofiary zapłaciły również łącznie 121 mln dolarów za pośrednictwem innych form płatności, a 93 mln dol. zapłaciły przelewami bankowymi.

Jak zauważa FTC, jest kilka sygnałów alarmowych, na które należy uważać, bo mogą wskazywać, że mamy do czynienia z oszustem. Gdy osoba poznana w internecie, prosi o płatność kartami podarunkowymi, kryptowalutami lub przelewem bankowym, najlepiej odrzucić tę prośbę. Można sprawdzić czy zdjęcie profilowe nie było używane gdzie indziej.

Czytaj też

Oszustwa związane z romansami to nie jedyny sposób, w jaki oszuści nakłaniają ludzi do wysyłania kryptowalut. W zeszłym roku FBI ostrzegło opinię publiczną przed oszustwem, w ramach którego cyberprzestępcy przekonywali ofiary do wkładania gotówki do portfeli kryptowalutowych, a następnie wysyłali nowo zakupione waluty cyfrowe za pomocą kodu QR. W tym scenariuszu oszuści wykorzystywali obietnice miłości lub bogactwa, albo podszywali się pod instytucje finansowe, aby naciągnąć swoje ofiary.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze