Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Oszust podszywa się pod Anonymous. Zbiera bitcoiny na rzekomą działalność haktywistów

Fot. Scott Evans/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Scott Evans/Wikimedia Commons/CC 4.0

Na fałszywym koncie „Anonymous Official”, które udaje oficjalny profil haktywistów, internauta podał adres swojego portfela bitcoinowego i zachęcał do finansowego wspierania grupy.

Reklama

Do użytkowników internetu zwrócił się oszust, próbując przekonać do wpłacania kryptowalut na działalność haktywistów. Podkreślił, że w bio podał dane swojego portfela, gdzie można przekazywać bitcoiny. Apel zakończył słowami: „Zawsze będziemy wspierać właściwe działania w tym niesprawiedliwym świecie”.

Reklama

Na próbę podszycia się po działalność wspólnoty hakerskiej zareagowali właściwi haktywiści zrzeszeni w Anonymous.

„Dzień dobry obywatele. Istnieją doniesienia o koncie na Instagramie, które zbiera bitcoiny za swoją pracę w imieniu #Anonymous. Zignoruj to fałszywe konto, to oszustwo!! Nie znamy go i nigdy nie prosilibyśmy o pieniądze na żadne działania, także nie jesteśmy niczyją osobistą armią” – napisali na Twitterze.

Reklama

Czytaj też

Społeczności hakerskie, takie jak Anonymous, podkreślają, że są haktywistami, co oznacza, że nie atakują dla osobistych korzyści, ale starają się szerzyć swoją ideologię i prowadzić cyberwojnę przeciwko tym, z którymi się nie zgadzają. O ich działaniach pisaliśmy na przykład tu.

Anonymous są znani z tego, że zajmują pryncypialne stanowisko w różnych kwestiach, a następnie podejmują działania odwetowe w sieci. Ich rosnąca popularność, która jest efektem spektakularnych cyberataków w obronie Ukrainy po zaatakowaniu przez Rosję, spowodowała próby podszycia się pod wspólnotę i zmonetyzowania jej wsparcia.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama