Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Największy w historii cyberatak na strony rządowe Izraela. Odwet za sankcje?

Autor. Mika Baumeister/ Unsplash

Przeprowadzony 14 marca cyberatak spowodował awarię wielu izraelskich witryn rządowych. Dostęp przywrócono po ataku typu „odmowa usługi” (DoS). Według urzędników ds. cyberbezpieczeństwa uderzono w witryny korzystające z domeny „.gov.il”, która jest wykorzystywana przez wszystkie strony rządowe, z wyjątkiem tych związanych z obronnością.

Reklama

Izraelska Narodowa Dyrekcja Cybernetyczna oceniła, że cyberatak typu „odmowa usługi" (DoS) lub atak DDoS spowodował awarię tamtejszych witryn rządowych. Takie incydenty zazwyczaj dotyczą cyberataków, które poprzez nieautentyczny ruch na stronie internetowej, tymczasowo uniemożliwiają dostęp do niej.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według izraelskiego dziennika Haaretz, ich obiektem padło ministerstwo zdrowia, sprawiedliwości i opieki społecznej, podobnie jak urząd premiera. Źródło gazety opisuje incydent jako największy w historii cyberatak przeprowadzony przeciwko Izraelowi.

Odwet za sankcje wobec Rosji?

Wojna rosyjsko-ukraińska zwiększyła globalne zagrożenie bezpieczeństwa cybernetycznego. Izraelski minister komunikacji Yoaz Hendel zwołał spotkanie z urzędnikami w swoim biurze, a firmy telekomunikacyjne podjęły kroki, aby przywrócić normalne usługi. Dostęp do stron internetowych został przywrócony jeszcze w poniedziałek.

Jak można było przeczytać na kanale NetBlocks na Twitterze: „Potwierdzone. W wielu sieciach dostarczanych przez wiodących dostawców Israel Bezeq i Cellcom zarejestrowano znaczące zakłócenia, a krajowe władze obronne i National Cyber Directorate ogłaszają stan wyjątkowy".

Czytaj też

Incydent jest największym cyberatakiem przeprowadzonym przeciwko Izraelowi. Kraj ten podjął kroki w celu wsparcia międzynarodowego systemu sankcji wymierzonych w Rosję. Wcześniej Izrael pozostawał neutralny i działał jako mediator między Rosją a Ukrainą.

Ukraiński szef MSZ Dmytro Kułeba poinformował, że minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid obiecał mu, że jego kraj nie stanie się dla Rosji sposobem na ominięcie sankcji Zachodu, które zostały nałożone na ten kraj w związku z inwazją na Ukrainę. O tym, czy zachodnie sankcje spowodują działania odwetowe Rosji w cyberprzestrzeni pisaliśmy tutaj.

Zdaniem ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, rodzaj ataku przeprowadzony na izraelskie instytucje jest bardzo charakterystyczny dla rosyjskich hakerów, działających na zlecenie państwa.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama