Polityka i prawo

Cieszyński: wszystkie próby cyberataków na Polskę zostały odparte

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM/ fot. Daniel Gnap/KPRM

Próby cyberataków na Polskę były, wszystkie jednak zostały odparte - powiedział w środę w radiu TOK FM pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. Jego zdaniem do skutecznego odparcia prób infiltracji polskich systemów przyczyniła się zwiększona gotowość zespołów bezpieczeństwa po wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP.

"Widzieliśmy zwiększone zainteresowanie tym, żeby zinfiltrować systemy, złamać ich zabezpieczenia, ale to się nie udało" - powiedział Cieszyński.

"Dwa dni przed wejściem wojsk rosyjskich na Ukrainę podjęto decyzję o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE. To sprawiło, że zespoły odpowiadające za bezpieczeństwo systemów informatycznych były w stanie podwyższonej gotowości, przeanalizowały plany awaryjne tak, że byliśmy gotowi na wszelkie ewentualności" - dodał.

Jak podkreślił, po rozpoczęciu inwazji zespoły bezpieczeństwa pozostają w stanie podwyższonej gotowości. "Na tę chwilę nie mamy informacji, jakoby jakikolwiek cyberatak się udał" - zaznaczył minister.

O tym, jakie stopnie alarmowe można wprowadzić w Polsce i co oznaczają poszczególne ich poziomy, pisaliśmy na łamach serwisu CyberDefence24.pl tłumacząc, jak może wyglądać zwiększanie gotowości z perspektywy cyberbezpieczeństwa.

PESEL i Profil Zaufany dla Ukraińców

Cieszyński, pytany o to, jakie kroki powinni podjąć Ukraińcy przybywający do Polski, aby móc korzystać z usług administracji publicznej, wskazał, że podstawowymi czynnościami są złożenie wniosku o nr PESEL i założenie Profilu Zaufanego.

Aby uzyskać numer PESEL, należy udać się do najbliższego urzędu gminy - przypomniał na antenie TOK FM Cieszyński i zaznaczył, że po wypełnieniu formularza PESEL mogą otrzymać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

"PESEL pozwoli być identyfikowanym w systemach państwowych na takich samych zasadach, jak obywatele Polski. Dzięki temu tych systemów nie będzie trzeba modyfikować i można je szybko udostępnić" - wyjaśnił minister.

"Jeśli dorosłe osoby zdecydują się założyć Profil Zaufany, wtedy będą mogły wszystkie te sprawy dostępne dla obywateli Polski załatwiać też przez internet" - dodał.

"Będziemy się starali udostępniać też usługi w języku ukraińskim, żeby to było łatwiejsze. Chodzi o to, aby jak najszybciej tym osobom, które dłużej zostaną w Polsce udostępnić usługi publiczne na zasadzie takiej samej, jak Polakom" - powiedział Cieszyński.

O tym, jak wygląda procedura ubiegania się o numer PESEL przez osoby z Ukrainy, a także o możliwościach korzystania z polskiej e-administracji, pisaliśmy na naszych łamach we wtorek, omawiając regulacje wprowadzane przez przyjęty projekt ustawy pomocowej.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.