Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Odwet na bankach ze odcięcie od SWIFT? Wzrosło zagrożenie rosyjskimi cyberatakami

Autor. Pixabay

Duże banki obawiają się, że SWIFT może stać się teraz celem rosyjskich ataków hakerskich po tym, jak siedem instytucji finansowych z Rosji zostało zablokowanych w tym międzynarodowym systemie.

Reklama

W ramach sankcji Zachodu przeciwko Moskwie po inwazji na Ukrainę od SWIFT odcięty został w ostatni weekend VTB, drugi co do wielkości bank w Rosji i Promsvyazbank, który finansuje machinę wojenną Rosji.

Reklama

Jak zauważa "The Financial Times", zwiększyło się w związku z tym zagrożenie cyberbezpieczeństwa dla systemu, które umożliwia bankom wysyłanie płatności przez granice. Zdaniem ekspertów bezpieczeństwa, cytowanych przez dziennik, może się ono nasilić, jeśli więcej rosyjskich banków zostanie usuniętych z systemu.

Trafienie w SWIFT byłoby szkodliwe dla całego systemu bankowego

Reklama

SWIFT jako organizacja instytucji finansowych, utrzymująca sieć telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji może być bardziej atrakcyjnym celem dla hakerów niż pojedyncze banki, ponieważ jest ważnym ogniwem w globalnej sieci finansowej.

Czytaj też

Istnieje wiele obaw, dotyczących bezpieczeństwa tego systemu, choć banki wydają się być zadowolone ze swoich zabezpieczeń. Nadal w SWIFT znajduje się Sbierbank, największy rosyjski bank i Gazprombank, ponieważ ułatwiają płatności Zachodu za rosyjskie surowce, w tym ropę i gaz.

Po sobotnim odcięciu, cyberobrona instytucji finansowych została postawiona w stan gotowości przed potencjalnymi atakami odwetowymi. Do tej pory rosyjskie cyberataki były skierowane tylko na ukraińskie departamenty rządowe i infrastrukturę.

Czytaj też

SWIFT ( Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to założona w 1973 roku organizacja z siedzibą w Brukseli, która odgrywa kluczową rolę w globalnej bankowości. Z systemu korzysta ponad 11 tys. instytucji finansowych, które dzięki niej mogą sprawniej dokonywać transakcji wartych biliony dolarów.

/JR

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama