Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nagły zwrot akcji. Apple wycofuje pozew przeciwko producentowi Pegasusa

Użytkownicy Apple celem inwigilacji spółki NSO
Użytkownicy Apple celem inwigilacji spółki NSO
Autor. Azamat E/Unsplash

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych procesów ostatnich lat - Apple kontra producent systemu Pegasus NSO Group. Efekt? Gigant Apple dobrowolnie złożył wniosek o oddalenie sprawy po 3 latach.

Apple pozwało NSO Group w listopadzie 2021 roku, oskarżając izraelską firmę o nielegalne użycie technologii spyware, skierowanej przeciwko użytkownikom urządzeń Apple (o tym, jak działa Pegasus przeczytacie w tym materiale).

Apple domagało się stałego zakazu korzystania przez NSO Group z jakichkolwiek usług, oprogramowania i urządzeń tej firmy. Sprawa jest poważna, ponieważ od 2021 izraelska spółka znajduje się na czarnej liście Departamentu Handlu w USA.

Reklama

Nie pierwszy raz

Przypomnijmy, że to nie pierwszy pozew skierowany przeciwko spółce NSO Group. W 2019 roku Whatsapp oskarżył izraelską firmę o przejęcie danych z 1,4 tys. urządzeń na całym świecie w celu inwigilacji. Mimo międzynarodowego skandalu, producent Pegasusa nadal działa na wielu rynkach.

Czytaj też

Reklama

Apple wycofuje pozew

Apple złożyło wniosek o wycofanie pozwu przeciwko izraelskiej firmie NSO Group, producentowi oprogramowania szpiegowskiego Pegasus 13 września br. By zapoznać się szczegółowo z tą sprawą, warto prześledzić archiwum sądowe.

Reklama

NSO a inne zagrożenia

Główną przyczyną zmiany decyzji Apple jest obawa przed ujawnieniem kluczowych informacji na temat środków cyberochrony tego giganta technologicznego, które mogłyby zostać wykorzystane przez inne firmy zajmujące się opracowywaniem spyware. Choć Apple było świadome konieczności udostępnienia wrażliwych danych stronie postępowania w momencie składania pozwu w 2021 roku, to obecna sytuacja w kontekście obecności oprogramowania szpiegującego na całym świecie jeszcze się pogorszyła.

Ryzyko inwigilacji urządzeń Apple wcale nie maleje. Każda luka w zabezpieczeniu urządzeń oznacza ryzyko potencjalnego ataku .

Czytaj też

Wszystko rozwiąże się za miesiąc

Jak wynika z dokumentu sądowego, wniosek o dobrowolne oddalenie sprawy zostanie rozpatrzony 24 października w sali rozpraw w San Francisco. Apple podkreśla w przedstawionym uzasadnieniu, że utrzymuje zasadność swoich rozszczeń, ale ze względu na narażenie na ryzyko kluczowych informacji koncernu dotyczących bezpieczeństwa, dalsze prowadzenie sprawy jest niezasadne. Pozostaje zatem czekać na oficjalne zakończenie sporu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama