Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Microsoft ogłasza Security Copilot. Sztuczna inteligencja wzmocni cyberbezpieczeństwo

Microsoft logo
Autor. Ajay Suresh/Wikimedia Commons/CC2.0

Microsoft ogłosił uruchomienie Security Copilot - usługi wykorzystującej nową generację sztucznej inteligencji do walki z cyberprzestępczością. Ma to zwiększyć szybkość i skuteczność zespołów, które odpowiadają za cyberbezpieczeństwo. W ten sposób łatwiejsza będzie np. analiza danych, potrzebna do wykrywania incydentów.

Reklama

Kilka dni temu informowaliśmy, że koncern zaprezentował Microsoft 365 Copilot, który ma służyć do pracy i przy pomocy sztucznej inteligencji ułatwić oraz przyspieszyć m.in. pisanie, analizowanie danych czy generowanie poleceń w czasie rzeczywistym. Działa w oparciu o duży model językowy firmy OpenAI. Copilot ma korzystać z języka naturalnego, aplikacja będzie zintegrowana z platformą Microsoft 365 i z narzędziami: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams.

Reklama

Teraz firma ogłosiła wprowadzenie na rynek usługi, która wykorzystuje nową generację sztucznej inteligencji do walki z cyberprzestępczością. Microsoft Security Copilot ma wykorzystywać bazę informacji o zagrożeniach korporacji i wiedzę branżową, by wspomagać pracę specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa poprzez wsparcie łatwego w użyciu asystenta AI.

Dzięki temu zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo mają lepiej zrozumieć krajobraz cyberzagrożeń, a przy pomocy narzędzia szybciej wykrywać i reagować na potencjalne incydenty.

Reklama

„Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa wciąż muszą toczyć nierówną walkę z nieustępliwymi i wyrafinowanymi cyberprzestępcami” – komentuje Vasu Jakkal, wiceprezes Microsoft ds. bezpieczeństwa, cytowana w komunikacie nadesłanym naszej redakcji.

„Security Copilot zmienia równowagę sił na naszą korzyść. To pierwsze i jedyne tego typu rozwiązanie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, które pozwala osobom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo poruszać się z prędkością i skalą AI” - zaznacza.

Security Copilot miał zostać zaprojektowany w ten sposób, by współpracować z zespołami ds. bezpieczeństwa, dając im wgląd w to, co dzieje się w ich środowisku. Usługa ma też pozwalać na wyciąganie wniosków z istniejących danych wywiadowczych, a także usprawniać podejmowanie bardziej świadomych, skutecznych decyzji w krótszym czasie.

Czytaj też

Szybsza reakcja na ataki

Security Copilot ma też zwiększać możliwości zespołów bezpieczeństwa, podsumowując i nadając sens informacjom o zagrożeniach. Pomaga im również m.in. zidentyfikować złośliwe aktywności. Rozwiązanie powinno również stanowić narzędzie wsparcia w wychwyceniu tego, co może umknąć w natłoku działań, poprzez korelację i podsumowanie danych dotyczących ataków, a także nadawanie rangi incydentom.

Ponadto, usługa rekomenduje najlepsze sposoby postępowania w celu szybkiego zaradzenia zróżnicowanym zagrożeniom w odpowiednim czasie.

Security Copilot ma się stale uczyć i doskonalić, by zapewnić zespołom bezpieczeństwa dostęp do aktualnej wiedzy o cyberprzestępcach, ich taktykach, technikach i procedurach. Usługa ma opierać się o zaawansowane modele OpenAI, dane klienta i zasoby analityczne Microsoft.

Jak informuje firma, Security Copilot ma pomóc „w rozwiązaniu problemu niedoboru umiejętności w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego poprzez uzupełnienie brakującej wiedzy oraz udoskonalenie przepływu pracy, profili podmiotów stanowiących zagrożenie i raportowania incydentów w zespołach”.

Microsoft Security Copilot jest obecnie dostępny w wersji poglądowej.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama