Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Maile z wirusem trafiają na skrzynki Ukraińców

Fot. Defence of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ukraińcy otrzymują e-maile zawierające złośliwe makro. Celem kampanii jest infekowanie urządzeń w celu kradzieży danych, w tym danych uwierzytelniających. 

Specjaliści rządowego zespołu reagowania na incydenty komputerowe Ukrainy (CERT-UA) wykryli wrogą kampanię wymierzoną w instytucje i obywateli tego kraju. Działania polegają na masowym rozsyłaniu zainfekowanych e-maili, których temat dotyczy rzekomego „ataku chemicznego”.

Czytaj też

W treści wiadomości znajduje się dokument „xls.” zawierający makro. Po otworzeniu pliku dochodzi do jego aktywacji, co prowadzi do pobrania i uruchomienia pliku „exe”. To powoduje infekcję urządzenia złośliwym oprogramowaniem „JesterStealer”.

Wirus wykrada dane uwierzytelniające i inne informacje z przeglądarek internetowych, portfeli kryptowalutowych, menadżerów haseł, komunikatorów, programów do gier itd.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze