Polityka i prawo
Sankcje mają sens. „Rosyjscy hakerzy osiągnęli już sufit”
Zdaniem ukraińskich specjalistów rosyjscy hakerzy mogli osiągnąć już sufit, jeśli chodzi o zdolności i możliwości prowadzenia cyberoperacji wymierzonych w ten kraj. „Wydaje się, że (…) zademonstrowali wszystkie dostępne im instrumenty i technologie” – twierdzą eksperci.
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) podkreśla, że cyberprzestrzeń tego kraju znajduje się „pod ogromną presją rosyjskich hakerów”. „Wydaje się jednak, że osiągnęli oni sufit, co oznacza, że zademonstrowali już wszystkie dostępne im instrumenty i technologie” – twierdzi SSSCIP. Zdaniem Służby nałożone sankcje nie pozwolą grupom związanym z Kremlem działać na taką skalę jak kiedyś.
Czytaj też
Ograniczyć możliwości wroga
Wiktor Żora, zastępca szefa SSSCIP wskazuje, że zadaniem jego instytucji jest zapobieganie umacnianiu się „rosyjskich cyberterrorystów”. Realizacja tak postawionego zadania wymaga współpracy między państwem a sektorem prywatnym i obywatelami.
Ponadto, istotne jest podejmowanie działań na rzecz ograniczania zasobów i technologii dostępnych dla adwersarza, czyli w tym przypadku Rosji. „Tylko sankcje mogą zbudować bezpieczną cyberprzestrzeń” – ocenił Wiktor Żora.
Czytaj też
Ograniczone zasoby
Pomimo tego - zdaniem Służby - rosyjscy hakerzy pozostają poważnym zagrożeniem dla całego świata.
„Nie należy ich lekceważyć, ani przeceniać. Są wykwalifikowani i zmotywowani do atakowania nie tylko Ukrainy, ale również innych demokratycznych państw” – twierdzi SSSCIP. „Na szczęście ich zasoby – zarówno fizyczne, jak i technologiczne – są coraz bardziej ograniczone” – dodaje.
Czytaj też
Pomocna dłoń
Wiktor Żora podkreśla, że wszystkie demokracje, w tym USA, Wielka Brytania, Kanada, większość państw UE, oferują swoją pomoc Ukrainie w zakresie cyberobrony. „Każdy z tych krajów oferuje swoje najlepsze technologie. Oferty są bardzo zróżnicowane i wszystkie przydatne. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy nam pomagają” – mówi zastępca szefa SSSCIP.
Przypomnijmy, że Ukrainę wspierają również największe koncerny z branży technologicznej, takie jak np. Microsoft, Google, Amazon, Cisco czy Oracle.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.