Cyberbezpieczeństwo
Konflikt izraelsko-palestyński. Wyłączenia internetu w Strefie Gazy
Nie działa internet w Strefie Gazy, która po ataku Hamasu na Izrael została zbombardowana przez Tel-Awiw. W poniedziałek nie działały usługi ośmiu głównych dostawców internetu - twierdzi organizacja NetBlocks.
Dostęp do internetu w Strefie Gazy jest znacznie utrudniony. Po ataku Hamasu na Izrael i wykonaniu przez Tel-Awiw działań odwetowych (bombardowania), na obszarze Strefy Gazy nie działała również elektryczność.
Organizacja NetBlocks zajmująca się śledzeniem internetowych blackoutów wskazuje, że w poniedziałek nie działały usługi ośmiu głównych dostawców internetu w tym rejonie, a jeśli działały - połączenie miało bardzo złą jakość.
Kłopoty z łącznością w Strefie
„Niektóre z nich łączą się i potem połączenie się zrywa, przeważnie są w bardzo złym stanie” - powiedziała dyrektorka ds. badawczych NetBlocks Isik Mater cytowana przez serwis NBC News.
Rzecznik amerykańskiej firmy Cloudflare obsługującej łączność z internetem przekazał z kolei, że spółka obserwuje zaniki łączności w wielu sieciach, które obsługują Strefę Gazy, a ma to związek z blokadą rozpoczętą przez Izrael. Częścią działań w jej ramach było odcięcie dostępu do energii elektrycznej w regionie.
Potwierdzenie problemów z łącznością opublikował również operator Fusion - jeden z najważniejszych dostawców usług łączności dla Palestyny, który na Facebooku poinformował, że w wyniku zniszczeń po bombardowaniach usługi mają problemy z funkcjonowaniem.
Haktywiści w akcji
Wcześniej na naszych łamach pisaliśmy już o rosnącej aktywności haktywistów, którzy w związku z eskalacją konfliktu izraelsko-palestyńskiego rozpoczęli ofensywne działania w cyberprzestrzeni po obu stronach.
Obecnie jednak nie można mówić o tym, by komponent cyber odgrywał w konflikcie znaczącą rolę - oprócz tymczasowego wyłączenia w wyniku ataku DDoS kilku stron internetowych (m.in. izraelskich mediów czy instytucji rządowych) nie doszło do poważniejszych incydentów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany