Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Janusz Cieszyński o zhakowanym na Twitterze profilu posłanki: Konto wróciło do właścicielki

fot. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa/ Twitter

„Niezwłocznie po informacji o przejęciu konta pani poseł podjęliśmy działania w sprawie tego incydentu. Najpierw został zablokowany dostęp z zewnątrz, a potem wróciło ono we władanie właścicielki” - powiedział nam Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Zapytany przez CyberDefence24.pl czy znane są już szczegóły dotyczące ataku na konto posłanki Iwony Arent, odparł: "Jeśli będzie decyzja o upublicznianiu jakichkolwiek informacji w tej sprawie, to pojawią się one na naszych stronach internetowych. Teraz jest za wcześnie, by mówić jakichkolwiek dalszych działaniach" - stwierdził.

Minister nie chciał zdradzić czy jego zdaniem włamanie na konto Arent może być częścią kampanii Ghostwriter oraz czy posłanka przeszła szkolenie z cyberbezpieczeństwa szkoleniu.), czy posiada klucz U2F i z niego korzysta. "Nie ujawniamy szczegółów dotyczących metod zabezpieczeń, które stosują najważniejsze osoby w państwie" - odpowiedział Cieszyński.

Czytaj też

Konto posłanki przejęte

Jak podawaliśmy, w środę na Twitterze sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM Janusz Cieszyński napisał: "Nieuprawniona osoba przejęła konto Pani Poseł @IwonaArent. Poinformujemy niezwłocznie o jego odzyskaniu".

W poście opublikowanym na  twitterowym profilu Arent skrytykowano postawę PiS wobec zarządzania pandemią koronowirusa w Polsce. "Nie mogę już znieść makabry w Polsce! 100 tys osób w Polsce zmarło na Covid. To nie liczba, to suma ludzkich dramatów - rodzin, dzieci, bliskich. Polska stała się krajem drastycznie rosnących cen i kosztów utrzymania polskich rodzin. Wychodzę z partii Nieudaczników i Szkodników" - brzmiał wpis na koncie posłanki.

Czytaj też

Operacja Ghostwriter

W kwietniu 2021 roku firma FireEye opublikowała raport dotyczący działań dezinformacyjnych w ramach operacji określonej mianem Ghostwriter, który opisywaliśmy na łamach CyberDefence24.pl. Ofiarą prowadzonej kampanii padli m.in. politycy Zjednoczonej Prawicy.

Czytaj też

Omawiane przez specjalistów FireEye przykłady dotyczyły posłanki Joanny Borowiak, posła Marcina Duszka, minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, posłanki Iwony Michałek oraz posła Marka Suskiego.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama