Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Jak rozpoznać deepfake?

Dr inż. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz, kierowniczka Zakładu Biometrii w NASK
Dr inż. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz, kierowniczka Zakładu Biometrii w NASK
Autor. Marcin Ordon/ Defence24/ NASK

Jak rozpoznać deepfake? O fałszywych materiałach wideo, o tym jak je zweryfikować i nie dać się oszukać mówi dr inż. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz, kierowniczka Zakładu Biometrii w NASK.

Deepfake, czyli fałszywe materiały wideo lub audio, które są generowane przy pomocy narzędzi sztucznej inteligencji pojawiają się w sieci coraz częściej. Ich celem jest oszukanie odbiorcy, wprowadzenie go w błąd, wywołanie silnych emocji, a często też - te tworzone z wykorzystaniem wizerunku znanych osób - namówienie do inwestycji, które w rezultacie są naciąganiem użytkowników.

Czytaj też

Reklama

Jak rozpoznać deepfake?

„Każda metoda (generowania - red.), każde narzędzie tworzenia deepfake charakteryzuje się innymi cechami, a w związku z tym innymi błędami generacji w sferze audio-wizualnej. Możemy spotkać liczne błędy w postaci rozmazanych ust, braku synchronizacji treści z mową. W sferze audio warto zwrócić uwagę na zmieniający się akcent, występujące trzaski, błędy w wymowy słów. Oprócz tej analizy technicznej warto zwrócić również uwagę na występująca błędy logiczne i gramatyczne, a także na samą treść przekazu, jakie emocje próbuje wywrzeć” - mówi w rozmowie z CyberDefence24 dr inż. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz, kierowniczka Zakładu Biometrii w NASK.

Czytaj też

Obejrzyj wideo i nie daj się nabrać na materiały generowane przy pomocy sztucznej inteligencji.

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama