Cyberbezpieczeństwo
Jak nie dać się złapać cyberprzestępcy? Przykłady i praktyczne rozwiązania
Choć internauci są bardziej świadomi czyhających na nich niebezpieczeństw w sieci, to jednak cały czas trzeba mieć na uwadze, że sztuczki cyberprzestępców są coraz bardziej wyrafinowane. Z łatwością wymyślają oszustwa, które są dostosowane do otaczającej nas rzeczywistości oraz bieżących wydarzeń na świecie. Inflacja, pandemia, wojna to czynniki, które wywołują w nas strach, a na tej emocji cyberprzestępcy lubią bazować. Wykorzystują oni także błędy poznawcze, niewiedzę, pośpiech, czy błędy systemu. Właśnie dlatego mimo sporej świadomości istotne jest kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania.
Użytkownicy internetu padający ofiarą oszustów tracą hasła, dane, tożsamość oraz pieniądze i choć mogłoby się wydawać, że czasami niektóre metody cyberprzestępców są tak oczywiste, że nie sposób się na nie nabrać, to jednak ciągle media nagłaśniają kolejne przypadki poszkodowanych, którzy stracili np. swoje oszczędności.
Według raportu CERT z 2020 roku najpopularniejszym atakiem był phishing. Za pomocą tego mechanizmu były wyłudzane dane logowania do mediów społecznościowych, numery kart płatniczych, czy loginy do bankowości elektronicznej. Przy wykorzystaniu takich danych cyberprzestępców może już ograniczać tylko wyobraźnia.
Co można zrobić, aby mniej osób padało ofiarą cyberprzestępców?
Edukacji w zakresie bezpieczeństwa nigdy nie jest za mało. Wiele podmiotów prywatnych, ale także instytucji państwowych, czy mediów organizuje akcje uświadamiające na coraz szerszą skalę. Większość internautów na pewno wie, że dobre i silne hasło, program antywirusowy, czy aktualizacje oprogramowania w telefonie, czy na komputerze to podstawa.
Serwis InternetowyKantor.pl dba o bezpieczeństwo użytkowników od 12 lat, a jego misją jest edukacja i zwiększenie świadomości o zagrożeniach czyhających na internautów. W tym roku urodziny portalu były świętowane właśnie w motywie bezpieczeństwa. Dla naszych klientów przygotowaliśmy webinar wraz z portalem Sekurak.pl, quiz o bezpieczeństwie, specjalny odcinek podcastu o bezpiecznym inwestowaniu pieniędzy oraz praktyczny e-book.
Czytaj też
Te historie mogły się przytrafić każdemu z nas…
By przekaz był skuteczniejszy InternetowyKantor.pl przygotował e-book w poradnikowej formie. Znajduje się w nim pięć historii bohaterów, którzy padli ofiarą cyberprzestępców. Oszustwo w serwisie ogłoszeniowym, oszustwo na BLIK, oszustwo na inwestycje, fake newsy i oszustwo na zbiórki. Oprócz wciągających historii opisane zostały mechanizmy poszczególnych oszustw internetowych oraz wskazówki, które powinny wzbudzać naszą czujność podczas korzystania z internetu. Nie zabrakło również użytecznych porad, co robić w sytuacji, gdy padliśmy już ofiarą cyberprzestępców.
Zachęcamy do zapoznania się z publikacją „Jak nie dać się złapać cyberprzestępcy? Przykłady i praktyczne rozwiązania”, która dostępna jest w formie PDF tutaj.
Czytaj też
Artykuł powstał we współpracy z firmą Currency One SA.