Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Incydenty bezpieczeństwa w setkach brytyjskich firm. Szokujące dane

Coroczna ankieta dot. cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii nie budzi optymizmu. Połowa brytyjskich firm doświadczyła w zeszłym roku incydentu w tym zakresie.
Coroczna ankieta dot. cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii nie budzi optymizmu. Połowa brytyjskich firm doświadczyła w zeszłym roku incydentu w tym zakresie.
Autor. Nick Fewings/Unsplash

Tegoroczna ankieta dotycząca cyberbezpieczeństwa przeprowadzona przez brytyjski rząd zaskakuje wynikami – niestety, nie w pozytywny sposób. Połowa przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii przyznała, że w zeszłym roku doszło do incydentu bezpieczeństwa w jej strukturach. W podobnej sytuacji znalazło się 32 proc. organizacji charytatywnych.

Co roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadza ankietę dotyczącą incydentów bezpieczeństwa w Zjednoczonym Królestwie. Jak podano na stronie badania zostało ono przeprowadzone w dwóch częściach – ilościowa - w zimie 2023/24, a jakościowa - na początku 2024 roku.

Pytania są zadawane nie tylko przedsiębiorcom, których w tym roku uczestniczyło 2 tys. Według doniesień serwisu Infosecurity Magazine, ankietą objęto również 1004 organizacje pożytku publicznego

Czytaj też

Reklama

Połowa brytyjskich przedsiębiorstw z incydentami

Wyniki przeprowadzonego badania nie są niestety pozytywne. Połowa przedsiębiorstw w Zjednoczonym Królestwie oraz blisko 1/3 organizacji pozarządowych miała w 2023 roku do czynienia z incydentem cyberbezpieczeństwa. Najczęściej dochodziło do nich w średnich i dużych firmach, a także w OPP z przychodem rocznym w min. wysokości 500 tys. funtów (w przeliczeniu 2,495 mln zł).

Przerwy w działalności spowodowane przez ataki przyniosły także dość duże straty. Organizacje pozarządowe takie problemy kosztowały średnio 460 funtów (2,2 tys. zł), a w przypadku przedsiębiorstw – 10,8 tys. funtów (ok. 54 tys. zł).

Czytaj też

Reklama

Phishing królem. Przeciwdziałania w górę

Paradoksalnie, najczęściej stosowaną metodą przez cyberprzestępców nie są wirusy czy malware – tych bowiem odnotowano tylko w 17 proc. firm i 14 proc. OPP. „Królem” ataków jest phishing – doświadczyło go aż 84 proc. przedsiębiorstw i 83 proc. organizacji charytatywnych.

Pewnym pozytywem dla Wielkiej Brytanii jest zwiększenie działań zwalczających cyberzagrożenia. Liczba podmiotów przeprowadzających ocenę ryzyka wzrosła do 63 proc. w przypadku średnich oraz 72 proc. - dużych przedsiębiorstw. Podobny wynik odnotowano w kontekście obecności narzędzi monitorowania bezpieczeństwa.

Takie pozytywy nie przysłaniają jednak niezadowolenia z powodu Krajowej Strategii Cyberbezpieczeństwa, o czym pisaliśmy już na łamach CyberDefence24. Coraz więcej ekspertów apeluje do brytyjskiego rządu o przeprowadzenie potrzebnych zmian w tym zakresie, jednak zdaniem władz „obecna polityka jest wystarczająca”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: .

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama