Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Huawei poza Europą? Niekoniecznie

Fot. Matti Blume/Wikipedia Commons/CC 4.0

Czy państwa europejskie zdecydowały się na dobre zrezygnować ze sprzętu produkowanego przez Huaweia? Okazuje się, że do takiego stanu rzeczy jest jeszcze daleka droga.   

Reklama

Informacje podane przez portal Politico wskazują na to, że decyzja o stopniowym wycofywaniu się Huaweia z Europy (dział telekomunikacyjny) nie jest równoznaczna z tym, że europejskie kraje całkowicie zrezygnowały z korzystania z urządzeń chińskiej firmy.

Reklama

Przykładem są tutaj Niemcy, którzy w prawie 60 proc. nadal korzystają z narzędzi chińskiej firmy w swoich sieciach 5G.

Czytaj też

Uzależnienie od chińskich technologii

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę konsultingową Strand Consult, wielu europejskich operatorów telekomunikacyjnych polegało na chińskich dostawcach (Huawei i ZTE) jeszcze podczas wczesnego wdrażania 5G w Europie. Raport pokazuje zatem, że wiele państw Starego Kontynentu nie wdrożyło w praktyce odpowiednich regulacji dotyczących rezygnacji z chińskiego sprzętu.

Reklama

Jak wskazuje John Strand – właściciel opisywanej firmy konsultingowej – opieszałość w tej dziedzinie może mieć daleko idące konsekwencje. „Bycie zależnym od chińskich sieci telekomunikacyjnych jest bardziej niebezpieczne niż uzależnienie od rosyjskiego gazu. Infrastruktura cyfrowa jest fundamentem społeczeństwa" – stwierdził.

Czytaj też

Współpraca, która się nie kończy

Dodał przy tym, że jedynie dziewięć krajów Unii Europejskiej nie posiada w ogóle chińskiego sprzętu w nowych sieciach 5G. W Unii są za to państwa, których współpraca z chińskim producentem nie tylko nie obumiera, ale nadal się rozwija. Przykładem są tu wspomniane Niemcy i Deutsche Telekom, który od lat utrzymuje strategiczne partnerstwo z Huawei (m.in. w ramach wczesnego wdrażania 5G).

Proces wycofywania Huaweia z europejskiego rynku jest faktem, ale faktem jest również to, że chińska firma nie rezygnuje całkowicie z obecności na Starym Kontynencie. Są bowiem państwa, na których nadal skupia swoją szczególną uwagę.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama