Cyberbezpieczeństwo
Google ograniczy internet dla części pracowników. Powodem cyberbezpieczeństwo
Google rozpoczął pilotażowy program polegający na pracy części pracowników na sprzęcie bez dostępu do internetu. Czy wdrożenie nowego planu zwiększy cyberbezpieczeństwo firmy?
„Zapewnienie bezpieczeństwa naszych produktów i użytkowników jest jednym z naszych głównych priorytetów" – powiedział rzecznik Google cytowany przez CNBC.
„Rutynowo badamy sposoby wzmocnienia naszych wewnętrznych systemów przed złośliwymi atakami" – dodał, argumentując ideę wdrożenia nowego programu.
Nowy program
W nowym programie pierwotnie miało wziąć udział 2,5 tys. pracowników. Pomysł ostatecznie doczekał się modyfikacji, dzięki której część pracowników mogła zrezygnować z udziału w pilotażu, a w programie mogą też uczestniczyć wolontariusze.
Na czym polega program? Firma ma wyłączyć u siebie dostęp do internetu na wybranych komputerach stacjonarnych. Wyjątek mają stanowić wewnętrzne narzędzia internetowe Google'a, takie jak Dysk czy Gmail. Część pracowników poddanych eksperymentowi będzie też pozbawiona uprawnień administratora, a co za tym idzie, nie będzie mogła uruchamiać poleceń administracyjnych i np. instalować oprogramowania.
Czytaj też
Odcięcie od internetu
Celem programu ma być zmniejszenie ryzyka cyberataków na pracowników Google'a. Firmie tak mocno zależy na uniemożliwieniu dokonania takiego ataku z tego względu, że udany incydent, dokonany na jednym pracowniku może doprowadzić do uzyskania danych użytkownika i dostępu do infrastruktury. To z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji dla całej korporacji.
Czytaj też
Google chroni swoje AI
Nowa strategia to pokłosie coraz częstszych cyberataków, ale wdrożenie programu w tym momencie bierze się z jeszcze jednego powodu. Chodzi o... sztuczną inteligencję.
Google od pewnego czasu jest mocno zaangażowane w rozwój swojego Barda , który spędza sen z powiek dyrektorom i inżynierom giganta. Jakiekolwiek przecieki dotyczące opisywanego narzędzia byłyby dla firmy bardzo kosztowne. Dlatego też tak mocne postawienie na bezpieczeństwo, wydaje się być całkowicie uzasadnione.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany