Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Google ograniczy internet dla części pracowników. Powodem cyberbezpieczeństwo

Autor. Fot. Rajeschwar Bachu/Unsplash

Google rozpoczął pilotażowy program polegający na pracy części pracowników na sprzęcie bez dostępu do internetu. Czy wdrożenie nowego planu zwiększy cyberbezpieczeństwo firmy?

Reklama

„Zapewnienie bezpieczeństwa naszych produktów i użytkowników jest jednym z naszych głównych priorytetów" – powiedział rzecznik Google cytowany przez CNBC.

Reklama

 „Rutynowo badamy sposoby wzmocnienia naszych wewnętrznych systemów przed złośliwymi atakami" – dodał, argumentując ideę wdrożenia nowego programu.

Nowy program

W nowym programie pierwotnie miało wziąć udział 2,5 tys. pracowników. Pomysł ostatecznie doczekał się modyfikacji, dzięki której część pracowników mogła zrezygnować z udziału w pilotażu, a w programie mogą też uczestniczyć wolontariusze.

Reklama

Na czym polega program? Firma ma wyłączyć u siebie dostęp do internetu na wybranych komputerach stacjonarnych. Wyjątek mają stanowić wewnętrzne narzędzia internetowe Google'a, takie jak Dysk czy Gmail. Część pracowników poddanych eksperymentowi będzie też pozbawiona uprawnień administratora, a co za tym idzie, nie będzie mogła uruchamiać poleceń administracyjnych i np. instalować oprogramowania.

Czytaj też

Odcięcie od internetu

Celem programu ma być zmniejszenie ryzyka cyberataków na pracowników Google'a. Firmie tak mocno zależy na uniemożliwieniu dokonania takiego ataku z tego względu, że udany incydent, dokonany na jednym pracowniku może doprowadzić do uzyskania danych użytkownika i dostępu do infrastruktury. To z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji dla całej korporacji.

Czytaj też

Google chroni swoje AI

Nowa strategia to pokłosie coraz częstszych cyberataków, ale wdrożenie programu w tym momencie bierze się z jeszcze jednego powodu. Chodzi o... sztuczną inteligencję.

Google od pewnego czasu jest mocno zaangażowane w rozwój swojego Barda , który spędza sen z powiek dyrektorom i inżynierom giganta. Jakiekolwiek przecieki dotyczące opisywanego narzędzia byłyby dla firmy bardzo kosztowne. Dlatego też tak mocne postawienie na bezpieczeństwo, wydaje się być całkowicie uzasadnione.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama