Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Deweloper LockBita czeka na ekstradycję do USA

Historia walki z LockBitem trwa nadal. Jak poinformowały amerykańskie służby, czołowy deweloper grupy oczekuje na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Historia walki z LockBitem trwa nadal. Jak poinformowały amerykańskie służby, czołowy deweloper grupy oczekuje na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.
Autor. Shutterstock

Amerykańskie służby poinformowały, że powiązany z grupą LockBit deweloper oczekuje ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Do jego ujawnienia i aresztowania w sierpniu tego roku przyczyniła się wymiana wiadomości z szefem grupy, Dmitrem Choroszewem, znanym jako LockBitSupp.

Walka międzynarodowych służb z LockBitem trwa od dawna, ale w tym roku pojawiły się wyraźne postępy. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, pod koniec lutego funkcjonariuszom udało się przejąć stronę grupy, publikując na niej informacje dotyczące cyberprzestępców. Wśród nich znalazły się także szczegóły o liderze ugrupowania, LockBitSuppie vel Dmitrze Choroszewie, za którego wyznaczono nagrodę.

Czytaj też

Reklama

Deweloper LockBita w areszcie. Odpowiadał za malware

Cyberpolicjanci pracowali jednak dalej. Udało im się odkryć wiadomości, jakie szef grupy wymieniał z czołowym deweloperem LockBita. Okazał się nim być Rostisław Panew, posiadający obywatelstwa rosyjskie oraz izraelskie. Jak podaje serwis Cybernews, w sierpniu został aresztowany przez funkcjonariuszy tego drugiego państwa we współpracy z FBI.

Przesłuchania przeprowadzone przez Izraelczyków potwierdziły, że to Panew stoi za przygotowywaniem malware wykorzystywanym w trakcie ataków oraz wspieraniem LockBita od strony technicznej. Przez 1,5 roku, otrzymywał także przelewy w kryptowalutach od administratora LockBita. W sumie miało to być przeszło 230 tys. dol.

Czytaj też

Reklama

Dane logowania w rękach służb

Na komputerze Panewa znaleziono kod źródłowy wielu różnych wersji złośliwego oprogramowania, który współpracownicy grupy mogli wykorzystać do stworzenia własnych buildów do atakowania swoich ofiar. Dodatkowo, w ręce służb dostały się także dane logowania do panelu administratorskiego oraz repozytorium.

Aktualnie deweloper grupy wciąż znajduje się w izraelskim areszcie. Następnym krokiem ma być ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo jednak, kiedy to może nastąpić.

Według Prokuratora Generalnego USA Merricka Garlanda, trzy osoby odpowiedzialne za przeprowadzanie cyberataków przez LockBit są obecnie w areszcie.

„Będziemy dalej współpracować z naszymi partnerami, aby doprowadzić wszystkich przeprowadzających ataki ransomware przed oblicze sprawiedliwości” – dodał.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama