Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyfrowa Polska apeluje o pilne udostępnienie pasma C na potrzeby budowy 5G

Autor. Jeremy Bezanger/ Unsplash/ Domena publiczna

Związek Cyfrowa Polska w piśmie do przedstawicieli rządu apeluje o jak najszybsze udostępnienie pasma C na potrzeby budowy sieci piątej generacji. Branża podkreśla, że potrzebne jest pilne zwiększenie pojemności sieci w związku z większym obciążeniem i wykorzystywaniem, związanym z ruchem migracyjnym z Ukrainy.

Reklama

To reakcja branży również na przedłużające się prace nad nowelizacją ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Jej uchwalenie to jeden z podstawowych warunków, aby uruchomić aukcję 5G.

Reklama

Brak nowelizacji ustawy wstrzymuje tym samym prace nad rozwojem sieci nowej generacji w Polsce. W tej sprawie Związek Cyfrowa Polska skierował list do Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM oraz Zbigniewa Hoffmana, sekretarza Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Czytaj też

Uruchomienie sieci 5G – krytyczne

W ocenie prezesa Cyfrowej Polski Michała Kanownika, który podpisał się pod pismem, w obecnej sytuacji udostępnienie pasma C na potrzeby 5G jest niezwykle konieczne i pilne.

Reklama

„Dostępność dodatkowego pasma jest krytyczna, szczególnie w kontekście wojny na Ukrainie. Konsekwencją ostatnich ruchów migracyjnych jest znacznie obciążenie i wykorzystanie sieci. Konieczne jest zwiększenie jej pojemności – wskazuje Michał Kanownik.

Przypomina jednocześnie, że 5G ma także znaczenie gospodarcze. „W długim okresie sieć nowej generacji będzie czynnikiem wspomagającym dalszy wzrost PKB oraz zwiększającym konkurencyjność polskiej gospodarki na tle krajów Unii Europejskiej” – zaznacza.

Z kolei w piśmie skierowanym do przedstawicieli rządu, Cyfrowa Polska zwraca uwagę na to, że przez zwłokę w budowie sieci 5G, Polska na tle innych krajów stacje się zacofana technologicznie.

„Od uruchomienia usług 5G w USA i Korei Południowej minęło już ponad 40 miesięcy. 25 z 27 krajów Unii Europejskiej poszło w ich ślady i uruchomiło usługi 5G w pionierskim paśmie częstotliwości 3,4 – 3,8 GHz (pasmo C). Kraje, które nie uruchomiły usług w oparciu o pasmo C, to Polska i Holandia – przy czym Holandia nie zrobiła tego z powodu pokrywania się pasma C, z wykorzystaniem częstotliwości na rzecz zastosowań wojskowych” – czytamy w piśmie Cyfrowej Polski.

Organizacja reprezentująca polski sektor cyfrowy apeluje do przedstawicieli rządu o pilne udostępnienie pasma C, co pozwoliłoby rozwiązać problemy, z którymi obecnie się mierzymy.

Czytaj też

Wyczekiwana nowelizacja ustawy o KSC

Związek Cyfrowa Polska przypomina również o swoim poparciu dla nowelizacji ustawy o KSC.

„Jest ona potrzebna i wyczekiwana przez rynek cyfrowy i nowoczesnych technologii. Cyberbezpieczeństwo musi stać się najważniejszym elementem cyfrowej gospodarki, a bez jednoznacznych, jasno sprecyzowanych regulacji prawnych byłoby to niemożliwe” – napisała organizacja w piśmie do ministra Janusza Cieszyńskiego.

Czytaj też

W wywiadzie dla CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kontekście nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ocenił, że przed projektem Komitet Bezpieczeństwa (Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych – red.) i Stały Komitet Rady Ministrów „czyli momenty, kiedy mogą pojawić się uwagi. Sądzę jednak, że zostaną one wyjaśnione na poziomie roboczym”. „Co do fundamentalnych kwestii mamy na stole wersję ustawy, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów” - zaznaczył.

/Na podst. informacji prasowej

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama