Reklama

Polityka i prawo

Nagły zwrot akcji. Co dalej z polskim 5G i projektem ustawy o KSC?

Autor. CyberDefence24.pl

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa z punktu widzenia branży to projekt, o którym sporo się mówi i który jest wyczekiwany już od nieco ponad dwóch lat. Od tych przepisów zależy rozdysponowanie pasma C – częstotliwości niezbędnych do funkcjonowania sieci 5G. Pojawiła się nowa wersja dokumentu, ale nastąpił też… nagły zwrot akcji.

Reklama

W Biuletynie Informacji Publicznej Cyfryzacji KPRM pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (o czym jako pierwsza poinformowała Polityka Insight). To nowa wersja projektu, który doczekał się modyfikacji, zanim jeszcze zdążył trafić do Sejmu.

Reklama

Ostatnią wersją (datowaną na 25 marca br.) zajmował się Stały Komitet Rady Ministrów, później znowu nastały długie miesiące ciszy, kiedy nie wiadomo było, co dalej z projektem.

Jak wynika z informacji portalu CyberDefence24.pl, nowy tekst projektu II projektu ustawy o zmianie ustawy o KSC został zgłoszony przez ministra cyfryzacji (odkąd zlikwidowano Ministerstwo Cyfryzacji obecnie formalnie tę funkcję pełni premier) do rozpatrzenia na posiedzeniu Stałego Komitetu Rady Ministrów. Uwagi można było zgłaszać do 14 października br.

Reklama

Na tym jednak nie koniec walki o polską sieć 5G, bo taki stan utrzymywał się do środy, 5 października.

Czytaj też

Nagły zwrot akcji

Jednak – jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć – w czwartek 6 października br. nowy tekst projektu ustawy o KSC został wycofany z rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów na wniosek ministra cyfryzacji, złożony 5 października br.

Projekt ma zostać ponownie przekazany na Stały Komitet RM, ale najpierw ma rozpatrzyć go Komitet Rady Ministrów ds. bezpieczeństwa narodowego i spraw obronnych.

Jedną ze zmian w tej wersji nowelizacji jest usunięcie zapisów dotyczących spółki Polskie 5G oraz Funduszu celowego na rzecz strategicznej sieci bezpieczeństwa (o tych regulacjach pisaliśmy na naszych łamach między innymi tutaj). Więcej o zmianach w dokumencie poinformujemy w kolejnym tekście, który pojawi się wkrótce.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze