Reklama

Cyberbezpieczeństwo

#CyberMagazyn: Ponad 400 aplikacji na jedną rolę? Jak ma się branża IT w Polsce

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy w IT?
Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku pracy w IT?
Autor. Ryland Dean/ Unsplash

Jeszcze do niedawna sytuacja pracowników branży IT wydawała się nieustannie polepszać, a wysokie zarobki i różnorodne benefity zachęcały wielu do rozważenia kariery w tej dziedzinie. Jak wygląda to teraz?

Opinie na temat przyszłości branży IT są podzielone. Jedni wieszczą jej koniec, twierdząc, że specjaliści zostaną zastąpieni przez automatyzację i sztuczną inteligencję, co doprowadzi do redukcji miejsc pracy. Z drugiej strony, inni uważają, że obecne zmiany to dopiero początek rozwoju, który stworzy nowe możliwości zatrudnienia i przyczyni się do powstania nowych specjalizacji i stanowisk pracy.

Do grupy sceptyków należy Jensen Huang, CEO firmy Nvidia , który wywołał niemałe poruszenie, kiedy na początku roku podczas Światowego Szczytu Rządów w Dubaju ogłosił, że umiejętność programowania w formie, którą znamy dotychczas stanie się niedługo zbędna.

Zdaniem biznesmena, między innymi dzięki rozwojowi AI, programowanie stanie się intuicyjne i podobne do języka ludzkiego, co doprowadzi o sytuacji, w której każdy z nas stanie się programistą. Według Huanga, czas, który byłby poświęcony na naukę programowania, powinien zamiast tego być inwestowany w ekspertyzę w dziedzinach takich jak rolnictwo, biologia, produkcja i edukacja.

Czytaj też

Reklama

Zmiana okoliczności

To z pewnością interesujące spojrzenie na sprawę, lecz dzisiaj zamiast angażować się w spekulacje na temat przyszłości, skupimy się na obecnej sytuacji pracowników branży IT.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że przez długi czas rynek zdawał się wręcz ich rozpieszczać - liczba ofert pracy rosła, a wynagrodzenia stale się zwiększały, odzwierciedlając rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowany personel.

Rekruterzy prowadzili zacięte walki o najlepszych kandydatów, starając się przekonać ich do pracy w swoich firmach. Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa, okoliczności uległy jednak zmianie: na początku mogliśmy zaobserwować chwilowe zamrożenie branży, po którym nastąpiła gwałtowna fala zatrudnienia.

Z raportu “Bezrobocie w IT. Czy to już realna perspektywa?” opublikowanego przez NoFluffJobs dowiadujemy się, że była to jedynie chwilowa poprawa:

“Pod koniec 2022 roku czuć było już bryzę zza oceanu, że coś może się zmienić, choć wówczas jeszcze nie docierało do nas, że tendencja z USA będzie mieć przełożenie na nasz kraj. W końcu jednak niekorzystny trend dotarł nad Wisłę, a od połowy 2023 roku na rynku trwa wzmożona rywalizacja o pojedyncze stanowisko”.

Czytaj też

Reklama

Obecna sytuacja w IT

Wyżej wspomniany raport jest źródłem wielu interesujących informacji na temat obecnej sytuacji pracowników branży IT. Według autorów, 70,4 proc. specjalistów i specjalistek ma pracę w IT, a 13,6 proc. zostało w ostatnim czasie zwolnionych. Pozostałe 16 proc. stanowią osoby, które dopiero szukają swojej pierwszej pracy w IT, są w trakcie procesu przebranżowienia, bądź pracują w innym obszarze niż IT.

Wyniki badania pokazują, że ponad 51 proc. ankietowanych osób zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę, a ponad 40 proc. pracuje na umowie B2B dla jednego lub wielu klientów. W raporcie podkreślono również trend zwiększania udziału umów o pracę wśród aktualnie zatrudnionych.

Tylko nieco ponad 14 proc. badanych obawia się utraty pracy, 20,5 proc. nie ma zdania na ten temat, a około 65 proc. nie bierze pod uwagę takiej możliwości. Co interesujące, wspomniane wcześniej zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji dla dalszego zatrudnienia, martwi jedynie co siódmą osobę.

Czytaj też

Reklama

Zmiany dla poszukujących pracy

Jak wygląda sytuacja osób, które obecnie nie mają zatrudnienia w IT i są na etapie poszukiwania pracy? 27,5 proc. pozostaje bez zajęcia krócej niż miesiąc, 31,9 proc. od 1 do 3 miesięcy, a ponad 40 proc. potrzebuje więcej niż 3 miesięcy na znalezienie pracy. Tylko niecałe 7 proc. szuka pracy dłużej niż rok. Większość specjalistów i specjalistek (71 proc.) jest zgodna co do jednego - znalezienie zatrudnienia w IT jest obecnie trudniejsze niż przed rokiem.

Odzwierciedlają to także dane zawarte w raporcie - w pierwszym kwartale 2023 roku średnia liczba aplikacji na pojedynczą rolę wynosiła 33, a w 2024 roku wartość ta wzrosła do 55. Największe zmiany można zaobserwować w następujących kategoriach: Frontend (z 67 do 187), Agile/SM (z 64 do 117) oraz Testowanie (z 52 do 100).

Zdecydowanie najtrudniejsza jest sytuacja juniorów - w niektórych specjalizacjach, na jedną ofertę pracy napływają setki aplikacji. W przypadku Frontendu, mówimy tu o ponad 460 kandydatach i kandydatkach na pojedynczą rolę juniorską, wśród osób początkujących dużą popularnością cieszy się też Testowanie (236 aplikacji), Zarządzanie Projektami (206) i AI (203).

Badanie NoFluffJobs może posłużyć również za wskazówkę dla osób, które dopiero zastanawiają się nad wybraniem swojej ścieżki w IT. W “Przewodniku po specjalizacjach IT” znajdziemy porównanie różnych kategorii, które oceniono pod względem dostępności ofert, oferowanych zarobków i konkurencji. Według zastosowanej metodologii, najlepszy wynik osiągnęła specjalizacja ERP (8 na 10), a najgorszy UX/UI/Design (2,3 na 10).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*

Reklama

Komentarze

    Reklama