Reklama

Cyberbezpieczeństwo

#CyberMagazyn: Spowolnienie w branży IT. Jak wpływa na zarobki w cyberbezpieczeństwie?

Jak sytuacja na rynku pracy IT wpływa na zarobki w cyberbezpieczeństwie?
Jak sytuacja na rynku pracy IT wpływa na zarobki w cyberbezpieczeństwie?
Autor. micheile henderson/ Unsplash

Coraz częściej możemy natknąć się na informację o kryzysie bądź spowolnieniu w branży IT – sami zastanawialiśmy się nad charakterem tego zjawiska kilka miesięcy temu. Jak obecna sytuacja na rynku pracy wpływa na poziom wynagrodzeń w cyberbezpieczeństwie?

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że celem tego artykułu nie jest rozstrzygnięcie czy mamy do czynienia z kryzysem w branży technologicznej, czy być może jesteśmy jedynie świadkami chwilowego spowolnienia.

Faktem jest, że chętnych na pracę w IT jest coraz więcej – według raportu opublikowanego przez NoFluffJobs „Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku” - średnia liczba aplikacji na jedno stanowisko wzrosła o 138 proc. rok do roku. Jak możemy przeczytać w podsumowaniu raportu: „Zdarzało się, że na jedną ofertę w danej specjalizacji przypadało 3, 4 lub 5 razy więcej zgłoszeń niż rok wcześniej. Ta tendencja nie dotyczyła jedynie juniorów, a była szeroko zauważalna także w rekrutacjach na stanowiska o wyższym seniority”.

Niestety nie dysponujemy danymi, które mogłyby zobrazować, jak wygląda sytuacja w przypadku stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem – jak wiemy, jest to specyficzna specjalizacja, w przypadku której mówi się raczej o niedoborze specjalistów niż ich przesycie.

Reklama

Z drugiej strony – cyberbezpieczeństwo jest częścią branży IT, więc zaskakującym byłoby, gdyby obecna kondycja tego sektora nie miałaby żadnego wpływu na sytuację bezpieczników na rynku pracy.

Przyjrzyjmy się zatem danym, aby odpowiedzieć na pytanie - czy i jeśli tak - to w jaki sposób wydarzenia ostatnich miesięcy wpłynęły na poziom wynagrodzeń specjalistów cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Reklama

Sytuacja w 2023 roku

We wcześniej cytowanym raporcie NoFluffJobs, przedstawiono widełki wynagrodzeń pracowników cyberbezpieczeństwa, skupiając się na osobach ze średnim i długim stażem (dane na temat płac juniorów były niewystarczające). Według raportu, tzw. „mid” w 2023 roku mógł liczyć na wynagrodzenie mieszczące się w przedziale 13 300 – 19 tys. zł brutto na umowie o pracę i 17 tys. – 25 tys, zł netto na B2B. Jeżeli chodzi o zmianę rok do roku – minimalna stawka na umowie o pracę wzrosła o 9 proc., a maksymalna o 5,6 proc.. W przypadku B2B górne widełki również wzrosły (o 4,2 proc.), lecz dolne spadły o 5,6 proc..

Seniorzy mogli liczyć na stawki zaczynające się od 18 tys. zł, a górny pułap wyniósł 24 tys. zł brutto na umowie o pracę. W przypadku B2B, zarobki mieściły się w przedziale od 21 tys. do 29 800 zł netto. Warto podkreślić, że minimalna stawka seniora zwiększyła się o 20 proc. rok do roku na umowie o pracę i o 5 proc. na B2B. Maksymalne wynagrodzenie również uległo zmianie na plus: o 9,1 proc. (UoP) i 10,4 proc. (B2B).

O tym jak kształtowały się zarobki w poszczególnych specjalizacjach możemy dowiedzieć się z Raportu Płacowego firmy Hays:

Stawki w branży cyberbezpieczeństwa na podst. raportu firmy Hays
Stawki w branży cyberbezpieczeństwa na podst. raportu firmy Hays
Autor. Raport firmy Hays

Warto podkreślić, że według raportu, cyberbezpieczeństwo jest jednym z obszarów, w którym obserwowany jest największy wzrost stawek rok do roku (obok ról związanych z analizą danych i AI oraz SAPem) – o 10-20 proc. w porównaniu do średniej dla całej branży technologicznej (5-10 proc.).

Pomimo tego, że rok 2023 upłynął pod znakiem stagnacji w branży IT, stawki pracowników cyberbezpieczeństwa wzrosły. W raporcie Hays czytamy „W kontekście branży IT należy mówić o rynku kandydata, lecz kandydata doświadczonego, z cennymi kompetencjami. O ile ofert dla midów, seniorów i ekspertów nadal jest wiele, to juniorom trudniej jest znaleźć pracę niż jeszcze dwa lata wcześniej”.

Reklama

Co przyniesie 2024?

Perspektywy dla specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem wyglądają obiecująco: stale ewoluują przepisy regulujące kwestie bezpieczeństwa (np. NIS2, DORA, CER). Zmiany te często sprawiają, że zwiększa się zakres podmiotów, które podlegają regulacjom związanym z cyberbezpieczeństwem, co zwiększy popyt na bezpieczników.

Obszar cyberbezpieczeństwa został określony przez specjalistów Hays „siłą napędową polskiego rynku”. Przewidują oni, że w 2024 możemy doświadczyć wręcz rekordowego zapotrzebowania na specjalistów w tej dziedzinie, co z dużymi prawdopodobieństwem przełoży się również na dalszy wzrost wynagrodzeń.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*

Reklama

Komentarze

    Reklama