Cyberbezpieczeństwo
#CyberMagazyn: Cyberbezpieczeństwo w 2030 roku. Co będzie największym zagrożeniem?
Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) opublikowała raport, w którym zaprezentowała możliwe największe zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa w roku 2030. Na co w sposób szczególny powinny być zwrócone oczy osób dbających o bezpieczeństwo w sieci?
Kilka miesięcy trwały prace ekspertów ENISA (w tym przedstawicieli CSIRT czy CyCLONe ENISA) nad dokumentem przedstawiającym możliwe największe zagrożenia w sieci w roku 2030. Warto tu dodać, że analizy powstały w oparciu o prototypowanie science-fiction. To dzięki niemu badaczom ukazać się mogły różne opcje przyszłości, pokazywane z kilku punktów widzenia. „Nie można bagatelizować zagrożeń, które przynosi przyszłość. Wnikliwa obserwacja i tworzenie możliwych scenariuszy to nasze najlepsze ubezpieczenie” - stwierdził Juhan Lepassar, dyrektor wykonawczy ENISA.
„Ponosimy odpowiedzialność za to, aby brać pod uwagę różne opcje. Celem jest zwiększenie naszej odporności w następnych latach” – dodał.
Szereg zagrożeń
Na jakie zagrożenia konkretnie zwraca uwagę ENISA? Przedstawia to poniższa infografika:
Przypatrując się zaprezentowanemu zdjęciu warto wyszczególnić trzy potencjalne problemy:
- zaawansowane kampanie dezinformacyjne;
- wzrost cyfrowej inwigilacji;
- nadużycia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Powyżej wskazane problemy są o tyle interesujące, że – w mniejszym lub większym stopniu – mierzymy się z nimi już dzisiaj. Wiele wskazuje też na to, że w przeciągu kilku lat nie tylko nie stracą one na aktualności, ale będą stanowić jeszcze większe zagrożenie, niż obecnie.
Zdaniem przedstawicieli ENISA, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na niebezpieczeństwo związane z nowymi technologiami. „Przez ich rozwój, zrozumienie zagrożeń będzie jeszcze trudniejsze” – czytamy na stronie unijnego organu.
Potrzeba debaty
Wskazanie potencjalnych (i zarazem bardzo realnych) zagrożeń jest pierwszym krokiem do świadomego zwiększania poziomu cyberbezpieczeństwa. Według przedstawicieli Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji przygotowane scenariusze wymagają teraz poddania debacie. Z informacji podanych na stronie ENISA wynika, że takie dyskusje miały już miejsce.
Pozostaje mieć nadzieję, że za nimi pójdą też konkretne działania, które zwiększą społeczną świadomość na temat zagrożeń, a także pomogą stworzyć odpowiednie środki zaradcze dla państw członkowskich Unii Europejskiej.
Szefowa ENISA: Nie poradzimy sobie bez współpracy
W kontekście możliwych scenariuszy przedstawionych przez ENISA warto pochylić się również nad tym, co na temat cyberbezpieczeństwa mówi przewodnicząca tej organizacji.
Fabienne Tegeler, podczas zakończonego niedawno Cyber24Day, organizowanego przez redakcję CyberDefence24 i grupę Defence24, mówiła między innymi o tym, że dziś już żaden sektor nie może czuć się „oszczędzany przez cyberprzestępców”. Dlatego też w dobie rosnących zagrożeń tak ważna jest jej zdaniem wsółpraca na poziomie państw i odpowiednich instytucji.
„Sytuacja zagrożeń pokazuje, że jeden kraj nie może sobie z nimi poradzić w pojedynkę. (…) Potrzebujemy silnych partnerów, przede wszystkim w Unii Europejskiej - i mamy istniejące struktury, nawet poza tym, co wspomniałam w odniesieniu do struktur związanych z ENISA - na których powinniśmy opierać się i które powinniśmy nadal wykorzystywać”– powiedziała Tegeler podczas tegorocznego Cyber24 Day.
Podsumowanie całej przemowy Fabienne Tegeler możemy przeczytać tutaj.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?