Technologie
Cztery polskie firmy w akceleratorze NATO DIANA 2025
![NATO](https://cdn.defence24.pl/2024/12/12/800x450px/GHJoKjBZkM5tRtILAsRVnxrQBWet8ybOnJOwumvy.9vha.jpg)
Autor. NATO
Poznaliśmy wyniki drugiego naboru do programu akceleracyjnego NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic). Na ponad 2,6 tys. zgłoszeń, wśród szczęśliwców znalazły się cztery firmy z Polski.
Do 9 sierpnia br. można było aplikować do międzynarodowego konkursu akceleratora innowacji obronnych NATO DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic).
W ramach drugiej edycji programu firmy, które tworzą rozwiązania technologiczne z tzw. kategorii dual-use, mogły zgłaszać swoje rozwiązania w ramach wyzwań określonych przez NATO jako: Energia i zasilanie; Bezpieczeństwo danych i informacji; Wykrywanie i monitorowanie; Zdrowie i wytrzymałość; Infrastruktura krytyczna i logistyka.
Cztery firmy z Polski
O wynikach programu NATO DIANA 2025 poinformowała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
„Kilkadziesiąt nowych podmiotów dołączy do programu DIANA w 2025 roku. Innowatorzy w dziedzinie zaawansowanych technologii pracują nad rozwiązaniami podwójnego zastosowania w pięciu obszarach, które mogą zmienić krajobraz obronności i bezpieczeństwa. Instytucje te rozpoczną swój program akceleracyjny w styczniu w jednym z 13 ośrodków NATO” - czytamy.
Wśród zwycięzców programu DIANA NATO są cztery firmy z Polski: IS-Wireless (chodzi o rozwiązanie Liquid RAN), Blue Armada, Microamp Solutions i Resquant. Nasz kraj uplasował się też na czwartym miejscu pod kątem państw NATO, biorąc pod uwagę liczbę aplikacji.
Program NATO DIANA
W październiku 2023 roku serwis Space24 informował, że Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wspólnie z Krakowskim Parkiem Technologicznym starają się o utworzenie w Krakowie polskiego oddziału akceleratora innowacji obronnych NATO w ramach programu DIANA. Celem działań akceleracyjnych jest wsparcie rozwoju nowoczesnych technologii podwójnego zastosowania, które można wykorzystać na potrzeby bezpieczeństwa Sojuszu.
Natomiast ogłoszenie połączenia sił Krakowskiego Parku Technologicznego i Akademii Górniczo-Hutniczej w celu zaoferowania nowoczesnego programu inkubacji i akceleracji nastąpiło w marcu br. „Naszą ambicją jest wprowadzenie wspólnie przyspieszonych rozwiązań technologicznych o podwójnym zastosowaniu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa” - poinformowano.
DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) to program akceleracyjny i sieć ośrodków testowych, który łączy startupy, naukowców, integratów systemów, użytkowników końcowych, by rozwijać nowe technologie z rozwiązaniami podwójnego zastosowania dla Sojuszu. Celem jest rozbudowanie sieci kontaktów, oferowanie zasobów i wiedzy, by odpowiadać na bieżace potrzeby w zakresie obrony i bezpieczeństwa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?