Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberataki na Ukrainę: włamanie do telewizji i phishing. Rosyjskie GRU wychodzi z cienia?

Fot. Jeso Carneiro/Flickr/CC BY-NC 2.0
Fot. Jeso Carneiro/Flickr/CC BY-NC 2.0

Hakerzy włamali się do kanału ukraińskiej telewizji i emitowali materiał rzekomo z wypowiedzią prezydenta Zełenskiego, który wzywał obywateli do złożenia broni. W sieci wykryto również kampanię phishingową wymierzoną w obywateli tego kraju – CERT-UA sugeruje, że może za nią stać rosyjskie GRU.

Reklama

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) przekazała od 15 lutego br., czyli pierwszej poważnej fali cyberataków infrastruktura tego kraju doświadczyła ponad 3 tys. operacji DDoS. Liczba działań wymierzonych w systemy oraz sieci nie zmniejszyła się od początku rosyjskiej inwazji.

Reklama
Reklama

Wysiłki hakerów idą w parze z konwencjonalnymi wysiłkami wojsk Putina – niszczona jest infrastruktura telekomunikacyjna, telewizyjna, internetowa itd.

Czytaj też

Za kampanią stoi...

SSSCIP zwraca uwagę, że wśród najpopularniejszych typów cyberataków wymierzonych w Ukrainę znajduje się nie tylko DDoS, ale także phishing.

Wystarczy wspomnieć o najnowszym odkryciu specjalistów CERT-UA, którzy zidentyfikowali kampanię, polegającą na rozsyłaniu złośliwych e-maili, podszywających się pod stronę UKR(.)net.

Materiały dot. kampanii phishingowej wykrytej przez CERT-UA.
Materiały dot. kampanii phishingowej wykrytej przez CERT-UA.
Autor. SSSCIP Ukraine (@dsszzi)/Twitter

W treści wiadomości znajduje się kod QR. Po jego zeskanowaniu użytkownik jest przekierowywany na domenę udającą witrynę resetowania hasła do UKR(.)net. W ten sposób dochodzi do kradzieży danych.

Eksperci sugerują – na bazie analizy zastosowanej przez sprawców – że za wrogimi działaniami może stać grupa „Fancy Bear” (APT28), powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU.

Czytaj też

Zełenski odpowiada

Ponadto, SSSCIP przekazało, że hakerzy włamali się do ukraińskiej telewizji. Dzięki temu na kanale „Ukraina24” możliwe było puszczenie materiału z rzekomym wezwaniem prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego do złożenia broni i poddania się.

W odpowiedzi reprezentant ukraińskiego narodu podkreślił: „Mogę zaproponować złożenie broni tylko wojsku Federacji Rosyjskiej”.

Wcześniej o tego typu cyberatakch było głośno, gdy „chwalili się” nimi wspierający Kijów aktywiści grupy Anonymous. Jak informowaliśmy, włamali się do rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych, takich jak Russia 24, Channel One czy Moscow 24 oraz serwisów streamingowych Wink i Ivi, by emitować „prawdę o wojnie w Ukrainie”.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze