Cyberbezpieczeństwo
Cyberatak na szpital. Żądanie 10 mln dolarów okupu
System IT paryskiego szpitala padł ofiarą cyberprzestępców. Po ataku za pomocą ransomware zażądali oni 10 mln dolarów okupu.
Do cyberataku ransomware doszło w tym tygodniu w szpitalu w Paryżu (Centre hospitalier Sud Francilien). Cyberprzestępcy sparaliżowali system IT placówki, następnie żądając 10 mln dolarów za jego odblokowanie i cofnięcie skutków ataku.
Zadeklarowali, że jeśli władze szpitala nie spełnią ich oczekiwań, opublikują dane pacjentów. We wtorek personel miał nadal pracować w oparciu o „ograniczone zasoby”.
Do ataku ransomware miało dojść w sobotę wieczorem, grupa wystosowała swoje żądania w języku angielskim – poinformował Tech Monitor.
W rozmowie z France 24 dyrektor szpitala stwierdził, że placówka nie zapłaci okupu. Posiada około tysiąc łóżek i obejmuje region ok. 600 tys. mieszkańców.
Cyberatak miał prawdopodobnie uderzyć w systemy pamięci masowej, informatyczne – związane z przyjęciami pacjentów oraz w oprogramowanie biznesowe. Pielęgniarki miały prowadzić dokumentację przyjęć pacjentów na kartkach papieru.
Cyberataki na szpitale
Zaledwie w kwietniu br. celem cyberataku stał się inny francuski szpital, a w wyniku incydentu doszło do kradzieży poufnych danych pacjentów. Placówka musiała odciąć się od sieci, aby naprawić problem i powstrzymać cyberprzestępców.
Czytaj też
Z kolei w marcu br. szpital na francuskiej Korsyce także padł ofiarą hakerów – wykradli oni poufne dane pacjentów i inną dokumentację medyczną. Atak wpłynął również na operacje na szpitalnym oddziale onkologicznym.
W 2020 roku kobieta w Niemczech zmarła po tym, jak doszło do cyberataków na klinikę w Dusseldorfie.
Na początku kwietnia br. Ministerstwo Zdrowia i Kancelaria Premiera zapowiadały , że planują przeznaczyć pół miliarda złotych na wzmocnienie cyberbezpieczeństwa placówek medycznych. Wysokość wsparcia zależałaby od kontraktu z NFZ i wynosiłaby od 300 tys. do 900 tys. zł. Zainteresowanie problemem pojawiło się po głośnym cyberataku na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, do którego doszło w połowie lutego br.
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany