Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyber Solidarity Act. Jest porozumienie Rady Europejskiej i PE

Rada Europejska oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie ws. Cyber Solidarity Act
Rada Europejska oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie ws. Cyber Solidarity Act
Autor. Guillaume Périgois/Unsplash

Rada Europejska doszła do porozumienia z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego co do Cyber Solidarity Act. Decyzja została podjęta w obliczu rosnącego zagrożenia cyberatakami. Wejście aktu w życie ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Historia związana z Cyber Solidarity Act rozpoczęła się w zeszłym roku, gdy pojawiła się propozycja tekstu dokumentu. Celem jego wdrożenia ma być zapewnienie możliwości wykrywania oraz obrony przez cyberzagrożeniami.

Czytaj też

Koniec negocjacji, wdrożenie jeszcze w tym roku

Trwające w tej sprawie negocjacje w końcu zakończyły się sukcesem. Portal The Record informuje, że delegacja Parlamentu Europejskiego oraz Rada Europejska osiągnęły porozumienie w tej sprawie we wtorek.

Co teraz czeka dokument? Jego tekst ma zostać przyjęty przez oba organy, po czym wejdzie w życie na terenie całej Unii Europejskiej. Całość procesu ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Reklama

Będzie European Cyber Shield

Cyber Solidarity Act ma zapewnić możliwość stworzenia oraz finansowania European Cyber Shield, która ma składać się z krajowych centrów operacji bezpieczeństwa. ECS nie jest nowym pomysłem, zaproponowano go w strategii cyberbezpieczeństwa na 2020 rok.

Co najważniejsze, European Cyber Shield ma działać razem z zespołami CSIRT, a nie zamiast nich. Oprócz tego, dokument ma zapewnić mechanizm analizowania większych incydentów bezpieczeństwa przez Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa na wniosek KE bądź organów państwowych.

Sama Komisja Europejska, czyli pomysłodawca Cyber Solidarity Act, tłumaczy, że spory wpływ na zaproponowanie zmian miała rosyjska agresja na Ukrainę w 2022 roku. Jeszcze przed początkiem inwazji, ruszyła bowiem kampania cyberataków na ukraińską infrastrukturę IT, która całkowicie zmieniła punkt widzenia w kontekście cyberzagrożeń w Europie.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama