Cyberbezpieczeństwo
Brytyjski rząd odrzuca zalecenia ws. cyberbezpieczeństwa
Odpowiedź brytyjskiego rządu na raport Joint Committee on the National Security Strategy dotycząca cyberzagrożeń nie wzbudziła entuzjazmu wśród autorów opracowania. Stało się wręcz przeciwnie. Stanowisko nazwano „chowaniem głowy w piasek” i unikaniem tematu w obliczu poważnego ryzyka.
Niepokój związany z opinią rządu Wielkiej Brytanii nie powinien dziwić. Liczba cyberataków na Wyspach bije w ostatnich miesiącach wszelkie możliwe rekordy, zaś sam kraj jest trzecim na świecie pod względem przeprowadzanych ataków.
Czytaj też
Raport JCNSS: potrzebne zmiany
Historia związana z raportem Joint Committee on the National Security Strategy (JCNSS) ma swój początek wraz z jego wydaniem w grudniu zeszłego roku. Dokument ostrzegał, że polityka rządu brytyjskiego ws. cyberbezpieczeństwa jest niemal katastrofalna. Efektem jest zagrożenie niezwykle dotkliwym atakiem ransomware w każdym momencie.
JCNSS zarekomendował m.in. zwiększenie dofinansowania dla organów zajmujących się kwestiami cyberbezpieczeństwa. W tym przypadku wymieniono National Cyber Security Centre oraz National Crime Agency. Oba organy miałyby współpracować w zwalczaniu cyberzagrożeń z Cabinet Office, do którego przekazanoby te obowiązki (obecnie odpowiedzialność ta spoczywa na Home Office).
Czytaj też
Obecne zasoby są wystarczające?
Brytyjski rząd podjął jednak inną decyzję. Wydana w poniedziałek odpowiedź odrzuciła rekomendacje ujęte w raporcie JCNSS. Jako uzasadnienie wskazano, że obecne warunki, zasoby i polityka walki z cyberzagrożeniami są „wystarczające” i nie zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian.
Z opinią tą nie zgodzili się autorzy opracowania. Szefowa JCNSS, Dame Margaret Beckett, w cytowanej przez The Record wypowiedzi, określiła rządową odpowiedź jako „nie budzącą zaskoczenia” w kontekście braku przygotowań do potencjalnego ataku ransomware. Porównała ją także do analizy zagrożeń odnoszących się do pandemii koronawirusa, które nie zapewniły wystarczająco dobrej reakcji na związane z nią problemy.
Czytaj też
„Chowanie głowy w piasek”
Co więcej, według Beckett, odpowiedź jest dowodem na brak wiedzy rządu co do faktycznej skali cyberataków na terenie Wielkiej Brytanii, a także powodowanych przezeń strat. Samo podejście rządu określiła jako politykę „chowania głowy w piasek”, która jest zdecydowanie na rękę cyberprzestępcom dokonującym ataków na Wyspach.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].