Reklama

Białystok: ruszył proces o nadużywanie Radio-Stopu

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ruszył proces dwóch mężczyzn, którzy nadużywali Radio-Stopu. Jako pierwszy świadek zeznawał jeden z dyspozytorów PKP PLK.
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ruszył proces dwóch mężczyzn, którzy nadużywali Radio-Stopu. Jako pierwszy świadek zeznawał jeden z dyspozytorów PKP PLK.
Autor. By Rakoon - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=148335009

Ruszył proces dwóch mężczyzn, którzy w sierpniu 2023 roku uruchamiali nielegalnie sygnał Radio-Stop. Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku podczas pierwszej rozprawy zeznawał dyspozytor narodowego zarządcy kolejowego.

Przypomnijmy: pod koniec sierpnia 2023 roku w całej Polsce było głośno o nadużyciach związanych z nadawaniem sygnału Radio-Stop bez odpowiednich uprawnień. W Białymstoku zatrzymano wówczas dwie osoby, w tym jednego policjanta, którego wydalono ze służby. 

Akt oskarżenia podlaskiej delegatury Prokuratury Krajowej mówi, że sygnał był nadawany w różnych odstępach czasu. Odebrało go w sumie 18 pociągów towarowych oraz pasażerskich między Szepietowem i Białymstokiem.

    Reklama

    Dwóch mężczyzn oskarżonych

    We wtorek 13 maja przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ruszył proces obu mężczyzn. Są oni oskarżeni o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla mienia w wielkich rozmiarach, zaś wartość tegoż została oszacowana na co najmniej 149 mln zł. Uruchamianie sygnału Radio-Stop miało wywołać przekonanie o istnieniu zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób, a także zakłóciło ruch kolejowy w regionie.

    Obu mężczyznom w wieku 29 i 24 lat grozi do 12 lat więzienia. Jeden z nich przyznał się jedynie do nadużywania sygnału. Drugi z oskarżonych nie zgodził się ze stawianymi mu zarzutami; dodatkowo, zarzuca mu się także nielegalne przetwarzanie danych osobowych.

      Reklama

      Nadużycia utrudniały ruch kolejowy na Podlasiu

      Pierwszym z przesłuchanych podczas procesu świadków był białostocki dyspozytor PKP Polskich Linii Kolejowych, który rankiem 27 sierpnia 2023 roku był na służbie. Podczas jego zmiany zaczął otrzymywać telefony od dyżurnych ruchu ze stacji położonych na linii kolejowej nr 6 między Czyżewem i Kuźnicą.

      Z treści rozmów wynikało, że doszło do uruchomienia Radio-Stopu i tym samym zatrzymania pociągów. Informacje o tym, które pociągi odebrały sygnał oraz w którym miejscu stanęły, spływały stopniowo od pracowników PKP PLK. System był uruchamiany kilkukrotnie, za każdym razem gdy składy ruszały po uprzednim zatrzymaniu.

      „Wszczęto procedury przewidziane w tym przypadku” – wyjaśnił dyspozytor. Dodatkowo, według jego słów, uruchomienie Radio-Stopu przez oskarżonych zatrzymało jeden z pociągów na jednym z wyjazdów ze stacji Łapy w taki sposób, że zablokował na niej ruch kolejowy. Konieczna była pomoc dodatkowej lokomotywy w celu przywrócenia normalnego ruchu pociągów.

      Kolejna rozprawa przed białostockim sądem ma się odbyć w czerwcu.

      /PAP/PM

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Źródło:PAP
        Reklama

        Operacje Wojska Polskiego. Żołnierze do zadań dużej wagi

        Materiał sponsorowany

        Komentarze

          Reklama