Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w sieci. Czy każdego można zhakować? | Prosto o cyber

Dariusz Jóźwiak, Client Solutions Product Specialist w Dell Technologies
Dariusz Jóźwiak, Client Solutions Product Specialist w Dell Technologies
Autor. Marcin Ordon/ Defence24

Absolutnie tak, każdego da się zhakować. Kwestia tego, co chcą osiągnąć tzw. źli gracze, czyli przestępcy cyfrowi. Zawsze są w stanie osiągnąć cel, więc musimy założyć, że zostaniemy kiedyś zhakowani - mówi w rozmowie z CyberDefence24 Dariusz Jóźwiak, Client Solutions Product Specialist w Dell Technologies.

Materiał sponsorowany

Bezpieczne hasło, czyli jakie? Czy istnieje w dobie sztucznej inteligencji? Czy każdego da się zhakować? Jak firma musi dbać o bezpieczeństwo, jeśli zakładamy, że to pracownik jest najsłabszym ogniwem?

O to wszystko w kolejnym odcinku cyklu „Prosto o cyber” zapytaliśmy Dariusza Jóźwiaka, Client Solutions Product Specialist w Dell Technologies.

Czytaj też

Reklama

Czy każdego da się zhakować?

„Absolutnie tak, każdego da się zhakować. Kwestia tego, co chcą osiągnąć tzw. źli gracze, czyli przestępcy cyfrowi. Zawsze są w stanie osiągnąć cel, więc musimy założyć, że zostaniemy kiedyś zhakowani” - uważa Dariusz Jóźwiak.

Jak objaśnia, w przedsiębiorstwach istnieje podejście tzw. zero trust, czyli zerowego zaufania. Zakłada ono, że przestajemy ufać wszystkim - tak jak do tej pory w organizacjach - dlatego trzeba kontrolować dostęp do danych i informacji wobec każdego i zakładać teoretycznie, że ta osoba może stanowić „zagrożenie”.

Wewnątrz firmy zakładało się, że użytkownik ma domyślnie uprawnienia do różnych zadań i zasobów, nie była wymagana dodatkowa weryfikacja. Dzisiaj badamy w jakich warunkach, z jakich urządzeń, z jakich miejsc użytkownik próbuje dostać się do wrażliwych danych. Na podstawie tych informacji systemy dają uprawnienia lub nie” - objaśnia ekspert w rozmowie z CyberDefence24.pl.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja a cyberbezpieczeństwo

Szybki rozwój i upowszechnienie narzędzi sztucznej inteligencji sprawiają, że AI jest dla cyberbezpieczeństwa zarówno szansą, jak i zagrożeniem. Czy w praktyce pomoże w pracy cyberspecjalistów, czy sprawi, że będą mieli więcej wyzwań i obowiązków?

„Algorytmy sztucznej inteligencji są już od wielu lat wykorzystywane w zaawansowanych systemach do monitorowania bezpieczeństwa systemów informatycznych. (…) Opinie są takie, że przewagę w pewnych działaniach mogą mieć dzisiaj cyberprzestępcy z uwagi na wykorzystanie właśnie AI. To dotyczy choćby wyszukiwania podatności, czyli błędów w kodach oprogramowania. Możliwości sztucznej inteligencji dzisiaj są bardzo duże” - komentuje Dariusz Jóźwiak, Client Solutions Product Specialist w Dell Technologies.

Cały materiał można obejrzeć pod linkiem, klikając w okładkę artykułu lub na naszym kanale w serwisie YouTube.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama