Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Aktualne narracje dezinformacyjne o wojnie w Ukrainie. Wśród nich fake newsy o prezydencie Zełenskim

Zełenski żołnierze
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Wraz z trwającą wojną w Ukrainie, nie ustają narracje dezinformacyjne, których celem jest wpływanie na jej odbiór przez społeczeństwo europejskie, co dotyczy także Polski. Aktualne fałszywe komunikaty skupiają się m.in. na zdyskredytowaniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W związku z jego wizytą w Polsce należy się spodziewać, że ataki jeszcze się nasilą.

Reklama

Europejskie Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO - European Digital Media Observatory) śledzi aktualne narracje dezinformacyjne w wielu obszarach, w zależności od tego, co akurat wzięły na tapet trolle i boty, rozpowszechniające fake newsy. Monitoring dezinformacji o wojnie w Ukrainie odbywa się na bieżąco, tym razem dotyczy okresu między 1 a 31 marca br.

Reklama

Czytaj też

Reklama

EDMO podzieliło narracje dezinformacyjne na cztery główne kategorie:

1. Kompromitacja wizerunku Ukraińców – w ten trend dezinformacyjny wpisują się takie fałszywe twierdzenia jak: „Ukraińcy kłamią na temat wojny”; „Ukraińcy to naziści”, „Ukraińcy są skorumpowani i przepuścili fundusze pomocowe”; „Ukraińcy są częścią światowego spisku” (27 proc. dezinformacyjnych przekazów dotyczyło właśnie takich przekazów); 2. Atakowanie NATO i ukraińskich sprzymierzeńców: to takie dezinformacyjne narracje jak: „NATO jest militarnie zaangażowane w wojnę”, „zwolennicy Ukrainy są podzieleni”, „Zachodnie media kłamią na temat wojny”, „Polska jest wrogo nastawiona wobec Ukrainy” (24 proc. treści dezinformacyjnych); 3. Szkodzenie Zełenskiemu i jego publicznemu wizerunkowi: poprzez takie fałszywe narracje, jak twierdzenia, że „Zełenski to kłamca” i „Zełenski jest podżegaczem wojennym” (24 proc. treści dezinformacyjnych). 6. Czołgi Leopard: fałszywe narracje, że „czołgi Leopard są bezużyteczne” (15 proc. fałszywych przekazów).

Czytaj też

Czego możemy się spodziewać?

Organizacja ostrzega także przed trendami dezinformacyjnymi, jakich możemy się spodziewać. Jednym z nich mogą być fałszywe wiadomości o „rozmowach pokojowych w celu zakończenia wojny”, dotyczących tego, jakoby Chiny miały przedstawić Moskwie plan pokojowy zawierający 12 punktów, które zakładają „polityczne rozwiązanie ukraińskiego kryzysu”.

Więcej ma być także informacji dotyczących prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, przedstawianego jako „podżegacza do wojny”, który nie chce „zaakceptować rozwiązań proponowanych przez Chińczyków” jako formy mediacji.

Fałszywe narracje mają się również skupiać na eskalacji wojny, która miałaby się rzekomo rozszerzyć na sąsiednie kraje, więcej będzie też spekulacji o atakach nuklearnych.

Ostrzeżenie dotyczy też newsów na temat „dostaw broni”. Rosja będzie podsycać dezinformację w sprawie masowych dostaw, zaangażowania wojskowego NATO na lądzie, a kraje zachodnie miałyby być „podżegaczami do wojny z Ukrainą” (jak stwierdził zresztą prezydent Rosji, Władimir Putin w wywiadzie dla kanału Rossija 1 - 26 marca 2023 roku).

Czytaj też

Wizyta Zełenskiego w Polsce

W środę 5 kwietnia, do Warszawy z oficjalną wizytą przyjedzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą. To pierwsza oficjalna wizyta od 24 lutego 2022 roku. Więcej na ten temat pisze serwis Defence24.pl .

W związku z zapowiedzianą wizytą należy spodziewać się, że ośrodki propagandowe będą chciały uderzyć ze zdwojoną siłą nie tylko w prezydenta Ukrainy, ale także w samą Polskę, ponieważ od początku wspieramy naszego wschodniego sąsiada.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama