Reklama

Cyberbezpieczeństwo

1 czerwca odbędzie się ekspercka konferencja PAP o przyszłości wojny informacyjnej

1 czerwca odbędzie się ekspercka konferencja PAP o przyszłości wojny informacyjnej
1 czerwca odbędzie się ekspercka konferencja PAP o przyszłości wojny informacyjnej
Fot. materiały prasowe PAP

Wpływ wojny informacyjnej na poglądy europejskich społeczeństw, rola państwa w przeciwdziałaniu dezinformacji, doskonalenie przez Rosjan technik służących manipulowaniu opinią publiczną i kierunki rozwoju wojny informacyjnej – to główne tematy konferencji PAP: „Dezinformacja jutra. Przyszłość wojny informacyjnej” z udziałem przedstawicieli administracji państwowej oraz ekspertów polskich i zagranicznych.

Patronat Medialny

Konferencja rozpocznie się od zaprezentowania kluczowych konkluzji raportu „Wojna informacyjna 2022-2023: przebieg i wnioski” autorstwa analityków serwisu fact-checkingowego PAP #FakeHunter oraz ekspertów NASK.

„To ważny i potrzebny raport rozkładający na czynniki pierwsze sposób działania rosyjskiej machiny dezinformacji. Rosjanie dostosowali stare sowieckie metody dezinformacji do wymogów współczesnego obiegu informacji wprzęgając do swojej propagandy media społecznościowe. Kremlowski obraz świata jest promowany także przez media tradycyjne - tuby propagandowe, jak Russia Today. W raporcie badamy sposób działania Rosjan i tłumaczymy, jak wygląda wojna informacyjna od momentu kryzysu granicznego opierając się na analizach, które zespół #FakeHunter opracowywał przez wiele miesięcy” – powiedziała Anna Gwozdowska, redaktor serwisu fact-checkingowego #FakeHunter i jedna z autorek raportu.

"Wojna informacyjna jest strategicznie istotnym elementem agresywnej doktryny politycznej Moskwy, która za pomocą różnego rodzaju środków, w tym dezinformacji w cyberprzestrzeni, usiłuje kontrolować, bądź rozszerzać swoją domniemaną strefę wpływów. Jeżeli robi to tak nieskutecznie, jak w przypadku konfliktu w Ukrainie, to dlatego, iż potrafimy zdecydowanie reagować, dobrze rozumiejąc dynamikę kremlowskich machinacji. Raport PAP #FakeHunter i NASK pozwala zajrzeć za kulisy rosyjskiej propagandy i lepiej przygotować się do następnych kampanii w wojnie informacyjnej, która była, jest i będzie prowadzona przez Kreml nieustannie” – uważa Mateusz Mrozek, szef działu przeciwdziałania dezinformacji NASK.

Wśród zaproszonych gości są m.in. Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Pierre Haroche, ekspert ds. międzynarodowych z Queen Mary University of London.

Czytaj też

Rola państwa w czasie wojny informacyjnej

Pierwszy panel będzie koncentrował się na dyskusji wokół roli państwa w czasach wojny informacyjnej i tego, jaki model działania obrać, by skutecznie przeciwdziałać i chronić społeczeństwo przed manipulacją, które instytucje są kluczowe w tym procesie i w jakim stopniu za budowanie świadomości zagrożeń związanych z wojną informacyjną odpowiada społeczeństwo obywatelskie.

Czytaj też

Przyszłość wojny informacyjnej

Podczas drugiej debaty eksperci postarają się odpowiedzieć na pytanie o przyszłość wojny informacyjnej, o to w jakim kierunku i z jaką intensywnością będzie rozwijała się dezinformacja. Istotnym aspektem jest przy tym tempo. Z jednej strony to, jak przebiega doskonalenie technologii służących manipulacji, a z drugiej tempo rozwijania i wdrażania narzędzi pomagających w weryfikacji fake newsów. Podczas tego panelu eksperci zarekomendują działania dla instytucji i organizacji pozarządowych zaangażowanych w walkę z dezinformacją.

Szczegóły konferencji i akredytacje dostępne są pod adresem .

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Spraw Zagranicznych. Partnerem wydarzenia jest NASK, partnerem merytorycznym Ośrodek Studiów Wschodnich oraz Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej. Wśród patronów medialnych są: The First News, CyberDefenece24, Polskie Radio.

Czytaj też

Komentarze