Biznes i Finanse

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell [AKTUALIZACJA]

Spółce Dell grozi kara do 10 proc. obrotów
Spółce Dell grozi kara do 10 proc. obrotów
Fot. Its me Pravin/ Unsplash/ Domena publiczna

Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Dell. Chodzi o porozumienie ograniczające konkurencję, które firma mogła zawrzeć ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami - poinformował w poniedziałek urząd. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w poniedziałek poinformował, że prezes Urzędu Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko firmie technologicznej Dell. "Zastrzeżenia prezesa UOKiK budzą praktyki związane ze sprzedażą produktów infrastruktury informatycznej marek Dell i Dell EMC do klientów profesjonalnych" - wskazano w komunikacie.

W ocenie UOKiK "przedsiębiorca mógł zawrzeć ze swoimi autoryzowanymi sprzedawcami i dystrybutorami porozumienie ograniczające konkurencję". "Podejrzewamy, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego, w ramach którego spółka Dell przydzielała zamówienia od firm i instytucji do konkretnych sprzedawców - dystrybutorów, którzy chcieli zakupić od niej sprzęt w celu dalszej odsprzedaży" - powiedział cytowany w informacji Tomasz Chróstny. "W efekcie potencjalni klienci mogli zostać pozbawieni możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC" - doprecyzował.

W komunikacie przypomniano, że Dell nie sprzedaje samodzielnie swoich produktów - jego system dystrybucji oparty jest o sieć partnerów handlowych (autoryzowanych dystrybutorów). "Jeżeli jeden z nich zgłosi w wewnętrznym systemie rejestracji potencjalną transakcję z danym klientem, wówczas Dell może uniemożliwiać pozostałym dystrybutorom przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych temu samemu klientowi, nawet na jego wyraźną prośbę" - wyjaśniono. W efekcie firmy i instytucje mogły zostać pozbawione możliwości wyboru podmiotu, od którego chcą kupić sprzęt marek Dell i Dell EMC, nawet jeśli któryś z dystrybutorów chciałby sprzedać im produkty taniej - stwierdził UOKiK.

Czytaj też

UOKiK podkreślił, że zgodnie z prawem ochrony konkurencji niedozwolone są porozumienia ograniczające konkurencję, zawierane pomiędzy przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach obrotu, np. producentem i dystrybutorami jego produktów. "W sprawie spółki Dell i jej dystrybutorów Prezes UOKiK podejrzewa, że mogło dojść do podziału rynku. Porozumienie ograniczające konkurencję mogło polegać zwłaszcza na ograniczaniu możliwości sprzedaży pasywnej podmiotom, które same zgłosiły się z prośbą o ofertę do dystrybutora Dell" - przekazano.

Spółce grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu

Urząd zaznaczył, że za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję spółce Dell grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Jednak "dotkliwych sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar".

"Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia kary pieniężnej. Przedsiębiorców i menadżerów zainteresowanych programem łagodzenia kar zapraszamy do kontaktu z Urzędem. Pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe" - poinformowano.

Urząd przypomniał, że prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów za pośrednictwem strony .

Czytaj też

AKTUALIZACJA: stanowisko spółki Dell

Firma Dell przekazała nam swoje stanowisko do komunikatu UOKiK. Przytaczamy je w całości.

"Jako lider rynku, w Dell Technologies rozumiemy i traktujemy z najwyższą powagą swoją odpowiedzialność w zakresie przestrzegania wszelkich praw obowiązujących w każdym z krajów, w których operuje. Działanie w sposób etyczny we wszystkich aspektach prowadzenia biznesu jest ważne zarówno dla nas, jak i dla naszych partnerów, klientów i dostawców. Firma Dell w pełni współpracuje z Urzędem, ale nie będzie komentować toczącego się postępowania" - otrzymaliśmy odpowiedź.

/PAP/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także