Reklama

Biznes i Finanse

Ukraińcy będą skuteczniej tropić rosyjskich oligarchów

wojna Ukraina
Fot. LukasJohnns/Pixabay

Ukraińcy otrzymali od USA dostęp do specjalistycznej platformy badania kryptowalut.  Zostali również przeszkoleni, aby skuteczniej wykrywać aktywa finansowe rosyjskich oligarchów, którzy w celu obejścia sankcji, sięgają po transakcje z udziałem wirtualnych zasobów.

Wydział dochodzeniowy amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS) przekazał ukraińskim śledczym 15 licencji (jedna dla jednego użytkownika) na korzystanie z platformy  Chainalysis Reactor (dostawca narzędzi do analizy blockchain), przeznaczonej do badania kryptowalut – oficjalnie informuje IRS.

Ponadto, zorganizowano szkolenia dla naszych wschodnich sąsiadów. Mowa o 50 funkcjonariuszach organów ścigania, którzy zdalnie brali udział w inicjatywie. Bardziej zaawansowane warsztaty odbywają się obecnie (11-16 maja) w tradycyjnej formie w  niemieckim Frankfurcie – podaje IRS.

Trwające szkolenia dla np. przedstawicieli tamtejszej cyberpolicji, SBU czy Prokuratury Generalnej obejmują m.in. praktyczne instrukcje dotyczące śledzenia łańcuchów bloków i kryptowalut.

Czytaj też

Dlaczego to ważne?

Rosyjscy oligarchowie objęci sankcjami szukają sposobów, aby je omijać. Jedną z możliwości są transakcje dokonywane za pomocą wirtualnych środków. Z założenia takie operacje mają zapewnić anonimowość, a przez to pociągnięcie do odpowiedzialności.

Przypomnijmy, że z takiej procedury korzystają m.in. cyberprzestępcy, generujący zyski z nielegalnej działalności (np. ransomware ).

Czytaj też

Ukraina: skuteczniej wyłapywać rosyjskich oligarchów

Aby walczyć z tym zjawiskiem, Ukraińcom udostępniono licencje na narzędzie Chainalysis Reactor oraz zaoferowano szkolenia. Nabyte przez nich możliwości mają pozwolić na skuteczniejsze wyłapywanie transakcji i aktywności rosyjskich oligarchów na rynkach finansowych.

„Dla nas ważne jest zidentyfikowanie wszystkich rosyjskich aktywów na terytorium Ukrainy. Stawiamy opór wrogom nie tylko na polu bitwy, ale również na froncie gospodarczym” – komentuje sprawę Eduard Fiodorow, p.o. dyrektora Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze