Biznes i Finanse
Ukraińcy będą skuteczniej tropić rosyjskich oligarchów
Ukraińcy otrzymali od USA dostęp do specjalistycznej platformy badania kryptowalut. Zostali również przeszkoleni, aby skuteczniej wykrywać aktywa finansowe rosyjskich oligarchów, którzy w celu obejścia sankcji, sięgają po transakcje z udziałem wirtualnych zasobów.
Wydział dochodzeniowy amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS) przekazał ukraińskim śledczym 15 licencji (jedna dla jednego użytkownika) na korzystanie z platformy Chainalysis Reactor (dostawca narzędzi do analizy blockchain), przeznaczonej do badania kryptowalut – oficjalnie informuje IRS.
Ponadto, zorganizowano szkolenia dla naszych wschodnich sąsiadów. Mowa o 50 funkcjonariuszach organów ścigania, którzy zdalnie brali udział w inicjatywie. Bardziej zaawansowane warsztaty odbywają się obecnie (11-16 maja) w tradycyjnej formie w niemieckim Frankfurcie – podaje IRS.
Trwające szkolenia dla np. przedstawicieli tamtejszej cyberpolicji, SBU czy Prokuratury Generalnej obejmują m.in. praktyczne instrukcje dotyczące śledzenia łańcuchów bloków i kryptowalut.
Czytaj też
Dlaczego to ważne?
Rosyjscy oligarchowie objęci sankcjami szukają sposobów, aby je omijać. Jedną z możliwości są transakcje dokonywane za pomocą wirtualnych środków. Z założenia takie operacje mają zapewnić anonimowość, a przez to pociągnięcie do odpowiedzialności.
Przypomnijmy, że z takiej procedury korzystają m.in. cyberprzestępcy, generujący zyski z nielegalnej działalności (np. ransomware ).
Czytaj też
Ukraina: skuteczniej wyłapywać rosyjskich oligarchów
Aby walczyć z tym zjawiskiem, Ukraińcom udostępniono licencje na narzędzie Chainalysis Reactor oraz zaoferowano szkolenia. Nabyte przez nich możliwości mają pozwolić na skuteczniejsze wyłapywanie transakcji i aktywności rosyjskich oligarchów na rynkach finansowych.
„Dla nas ważne jest zidentyfikowanie wszystkich rosyjskich aktywów na terytorium Ukrainy. Stawiamy opór wrogom nie tylko na polu bitwy, ale również na froncie gospodarczym” – komentuje sprawę Eduard Fiodorow, p.o. dyrektora Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
ostatni
Nie dziwne. 3 milny mieszanych malzesw. Wielu firm albo Rosjkich albo wspol . To i oligarchow polowa Rosjan. Maja do wysledznenia 30% spoleczesrwa. To dopiero akcja