Reklama

Biznes i Finanse

Ukraina: nielegalna wymiana hrywien na ruble

ukraina hrywny ruble
Zdjęcie z czynności ukraińskiej cyberpolicji.
Autor. Cyberpolice Ukraine (@CyberpoliceUA)/Twitter

Ukraińskie służby zatrzymały mężczyznę, który wymieniał hrywny na ruble i odwrotnie, łamiąc prawo oraz nie posiadając licencji. Przeprowadził 5 tys. tego typu operacji o łącznej sumie 5 mln hrywien.

Reklama

Przestępczą działalność ujawniła ukraińska policja, SBU i przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego. W ramach procederu mężczyzna oferował bezgotówkową wymianę walut: hrywien na ruble i odwrotnie. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Po przyjęciu zlecenia, osoby zainteresowane wymianą przelewały na rachunek sprawcy określoną kwotę. Ten następnie wymieniał je na drugą walutę w formie elektronicznej. Procedura odbywała się przy użyciu modelu „peer to peer". 

Mężczyzna posługiwał się kartami bankowymi wystawionymi na fikcyjne osoby. Za wymianę walut pobierał 30 proc. od kwoty przeznaczonej do obrotu. Według danych ujawnionych przez ukraińskie organy ścigania i służby, przeprowadził 5 tys. operacji (łączna kwota to 5 mln hrywien). 

Czytaj też

Jak przypomina tamtejsza policja, tego typu operacje są zakazane u naszego wschodniego sąsiada. Ponadto, sprawca nie posiadał licencji Narodowego Banku Ukrainy na obrót pieniędzmi. 

Funkcjonariusze przeszukali miejsce zamieszkania sprawcy. Zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefon komórkowy, karty płatnicze, karty SIM oraz ponad 600 tys. hrywien w gotówce.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama