Reklama

Armia i Służby

Ukraina. Żołnierze Zełenskiego okradzeni

wojna żołnierze Ukrainy
Autor. Kwadratowe zdjęcie profilowe Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Oszczędności ukraińskich żołnierzy poległych na froncie, zaginionych lub będących w niewoli znikały z ich rachunków bankowych. W ramach nielegalnej działalności jeden z mieszkańców Dniepru przywłaszczał sobie pieniądze wojskowych.  

Reklama

32-letni mieszkaniec Dniepru wznawiał karty SIM ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do rosyjskiej niewoli, zaginęli lub zginęli na wojennym froncie. Przejmując numery, sprawca uzyskiwał dostęp do ich bankowości internetowej. W ten sposób przywłaszczał sobie środki znajdujące się na kontach. 

Reklama

Jak podaje ukraińska cyberpolicja, wysokość szkód wyrządzonych przez mężczyznę wynosi ponad 2,5 mln hrywien (blisko 285 tys. zł). Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 32-latek przejął około 20 numerów. 

Czytaj też

Akcja organów ścigania

Funkcjonariusze dokonali przeszukania miejsca zamieszkania sprawcy. Zabezpieczono karty bankowe, telefony i laptopy. Mieszkaniec Dniepru trafił do aresztu. Dochodzenie trwa. 

Reklama

Proceder został ujawniony przez ukraińską cyberopolicję, jednostkę specjalną policji „TOR” oraz specjalistów bezpieczeństwa PrivatBanku i Sportbanku. 

YouTube cover video
Nagranie z czynności ukraińskiej policji.

Ukraińscy żołnierzem celem przestępców

Żołnierze ukraińskich sił zbrojnych są jednym z celów działalności przestępczej. Wynika to z faktu, że wielu z nich to ochotnicy, którzy zdecydowali się walczyć w imię ojczyzny i często kierują się impulsem oraz emocjami. Wojna stworzyła dodatkowe możliwości i sprawcy starają się to wykorzystać. 

W wielu przypadkach w proceder zaangażowani są kolaboranci, dywersanci. Część z nich to rdzenni Ukraińcy, którzy z powodu różnych motywacji (m.in. finansowych) biorą za cel żołnierzy Zełenskiego, widząc w tym „szansę" i korzyści dla siebie. Okradanie kont wojskowych stanowi jedynie skromny wyciek szerszego katalogu nielegalnych działań. 

Innym przykładem są liczne oszustwa. Na naszych łamach opisywaliśmy m.in. przypadek, kiedy to żołnierze naszego sąsiada potrzebujący amunicji i sprzętu, zostali oszukani przez 28-letniego mieszkańca obwodu ługańskiego. 

Mężczyzna podszywał się pod menadżera popularnego sklepu militarnego i nakłaniał wojskowych do zakupu produktów. Po otrzymaniu środków nie wysyłał towaru.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze