Reklama

Biznes i Finanse

UE ryzykuje zależność od Chin w ważnym sektorze technologicznym

Unia Europejska ryzykuje zależność od Chin, gdy mowa o sektorze technologii dla alternatywnych źródeł energii. Zależność może być tak duża, jak to miało miejsce w przypadku Rosji, jeśli chodzi o gaz - prognozują eksperci.

Reklama

Zależność Unii Europejskiej od Chin, jeśli chodzi o sektor baterii litowo-jonowych i ogniw paliwowych, może osiągnąć bardzo duże rozmiary już do 2030 roku - oceniają eksperci w jednym z raportów, do którego dotarła agencja Reutera.

Reklama

Sytuacja rosnącej zależności od Chin, gdy mowa o alternatywnych rozwiązaniach energetycznych, ma być przedmiotem debaty unijnych liderów na zaplanowanym na 5 października spotkaniu w Granadzie (Hiszpania). Reuters wskazuje, że to ważna składowa unijnego bezpieczeństwa gospodarczego i jako taki, temat baterii nie może zostać pominięty.

Zmniejszyć ryzyko zależności

Z dokumentu, na który powołuje się agencja wynika, że jeśli UE nie podejmie zdecydowanych kroków, to zależność od Chin w sektorze baterii litowo-jonowych i komórek paliwowych może osiągnąć porównywalne rozmiary, jak to miało miejsce w przypadku zależności Wspólnoty od Rosji, gdy chodzi o gaz (do czasu inwazji na Ukrainę z lutego 2022 r.).

Reklama

Reuters zwraca uwagę, że UE martwi rosnąca asertywność gospodarcza Chin oraz ich znaczenie w międzynarodowym ładzie ekonomicznym. Wspólne obrady liderów mają otworzyć drogę do przeciwdziałania sytuacji, w której Europa stanie się zbyt zależna od Chin. Kierunkiem, do którego chce zwrócić się Wspólnota, są kraje Ameryki Łacińskiej i Afryki - to właśnie one mogą zapewnić dywersyfikację.

Przechować energię

Raport, do którego dotarł Reuters, wskazuj, że jednym z problemów UE jest przechowywanie energii - konieczne ze względu na niestałą naturę źródeł energii odnawialnej. Europa musi znaleźć nowe sposoby magazynowania energii, inaczej cel neutralności klimatycznej, wyznaczony na 2050 rok, nie będzie możliwy do osiągnięcia.

Przechowywanie energii wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na baterie litowo-jonowe i ogniwa paliwowe. Powiększy się ono od 10 do nawet 30 razy i to w czasie kilku kolejnych lat - prognozują eksperci.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama