Reklama

Technologie

Chiny przodują w badaniach na polu krytycznych technologii

Autor. Thierry Ehrmann / Flickr

Chiny przodują, jeśli chodzi o badania na polu krytycznych technologii. Agresywne inwestycje w naukę przełożyły się na dominację w wymiarze 80 proc. najważniejszych dziedzin - wynika z raportu think-tanku Australian Strategic Policy Institute (ASPI).

Reklama

Chiny dominują w 80 proc. kluczowych dziedzin technologii, gdy mowa o badaniach naukowych - twierdzi ASPI. W swoim najnowszym raporcie australijski think-tank pokazuje, jak agresywne inwestycje ChRL doprowadziły do tego, że Państwo Środka wyprzedziło w nauce USA, Europę i Japonię - wszystko dzięki państwowemu finansowaniu badań .

Reklama

Chińska dominacja

Reklama

Według ASPI, Chiny dominują w 19 na 23 mapowane przez ekspertów dziedziny badawcze w sektorze nowych technologii. Ranking budowany jest w oparciu o analizę 10 proc. najczęściej cytowanych badań akademickich pośród 2,2 mln prac opublikowanych pomiędzy 2018 a 2022 rokiem, które dotyczą kluczowych dziedzin dla bezpieczeństwa narodowego (tak, jak postrzegają je Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia, pozostające ze sobą w ścisłej współpracy). Jak podaje ASPI, w pozostałych czterech dziedzinach dominują USA - skonfliktowane z Chinami w wojnie handlowej, która trwa od 2018 r.

Chiny "produkują" ok. 73,3 proc. wszystkich wywierających znaczący wpływ badań naukowych w dziedzinach takich jak np. wykrywanie rakietowej broni hipersonicznej. Jest ona postrzegana jako "game changer" - zwraca uwagę agencja Nikkei , która wspomina, że to właśnie Chiny pracują nad takim rodzajem pocisków hipersonicznych, które mają mniej przewidywalne trajektorie i mogą przez to lepiej przedostawać się przez obronę adwersarzy.

Ryzyko dla Zachodu

ASPI ostrzega, że Chiny skoncentrowały u siebie bardzo dużo instytucji dysponujących sporymi zasobami na prowadzenie działalności badawczej, a w wielu dziedzinach już teraz Państwo Środka wysunęło się na prowadzenie. Oprócz wspomnianej wcześniej broni hipersonicznej, to m.in. autonomiczne jednostki podwodne, gdzie Chiny mają 56,9 proc. liczących się prac naukowych, a USA - drugie na liście w rankingu - zaledwie 9,5 proc.

Według australijskiego think-tanku, Chiny są także liderem, jeśli chodzi o badania nad podwodną komunikacją bezprzewodową i zaawansowanymi sonarami .

Wszystko to stanowi ryzyko dla Zachodu, który nie dysponuje takimi możliwościami państwowego subsydiowania nauki, a środki na badania są ograniczane m.in. przez demokratyczne mechanizmy kontroli budżetowej.

Ostra konkurencja

ASPI wskazuje, że konkurencja pomiędzy USA a Chinami jest równie ostra, jeśli chodzi o dziedziny takie, jak sztuczna inteligencja czy technologie kwantowe. Chiny prowadzą w czterech segmentach związanych ze sztuczną inteligencją (na sześć mapowanych przez ekspertów), natomiast USA plasują się na pierwszym miejscu, gdy mowa o produkcji półprzewodników i ich projektowaniu.

Każde ze skonfliktowanych państw prowadzi w dwóch na cztery segmentach związanych z rozwojem technologii kwantowych, z czego USA wysuwa się lekko na prowadzenie, gdy mowa o bardzo wyspecjalizowanych czujnikach kwantowych, mogących w przyszłości znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie. Chiny są z kolei liderem kryptografii postkwantowej.

Wyścig będzie coraz bardziej brutalny

Agencja Nikkei ocenia, że wyścig i rywalizacja pomiędzy oboma krajami będą się jedynie zaostrzać i brutalizować - wszystko ze względu na geopolitykę. Chiny postawiły na inicjatywę "Made in China 2025", ogłoszoną w 2015 r. przez prezydenta Xi Jinpinga . Jej celem jest po pierwsze samowystarczalność w dziedzinie kluczowych technologii, a po drugie - osiągnięcie pozycji lidera produkcji w wymiarze globalnym do 2049 r.

Inicjatywa ta koncentruje się na 10 dziedzinach, wśród których Nikkei wymienia m.in. półprzewodniki, zaawansowane technologicznie okręty, zaawansowaną robotykę.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze