Polityka i prawo

Chiny mają wszystko, by zdominować świat technologii

Fot.  zhang kaiyv/unsplash.com
Fot. zhang kaiyv/unsplash.com

Chiny stosują szeroki katalog legalnych, quasi-legalnych i nielegalnych metod pozyskiwania technologii i know-how od innych państw. Co więcej, nowoczesne rozwiązania potrafią efektywnie wykorzystywać do realizacji interesów państwowych. Brzmi jak recepta na sukces?

Sztuczna inteligencja, biogospodarka, autonomiczne systemy, półprzewodniki i technologie kwantowe to – zdaniem Narodowego Centrum Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa USA (NCSC) – dziedziny, które będą decydowały o tym, które państwo będzie supermocarstwem w perspektywie najbliższych kilku lat. USA, Chiny, a może Rosja?

Szeroki katalog metod

W dokumencie jednoznacznie wskazano, że celem Chin jest osiągnięcie dominującej pozycji w zakresie wschodzących technologii do 2030 roku. Podkreślono, że Państwo Środka jest „głównym strategicznym konkurentem USA”, ponieważ potrafi pozyskiwać i efektywnie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania do realizacji interesów państwowych. Nie bez znaczenia ma w tym względzie gromadzenie przez Pekin danych wywiadowczych poprzez łączenie sektora wojskowego z cywilnym, co determinuje m.in. wewnętrzne prawo zobowiązujące firmy do dzielenia się informacjami, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

NCSC wskazuje, że Chiny stosują szeroki katalog legalnych, quasi-legalnych i nielegalnych metod pozyskiwania technologii i know-how od innych państw. Wśród nich wyróżniono m.in.: użycie służb wywiadu, inwestycje naukowo-technologiczne, współpracę akademicką, fuzje i przejęcia, pozyskiwanie talentów, partnerstwa w obszarze badań czy zakładanie firm „przykrywek”.

Priorytet bezpieczeństwa narodowego

„Dla Rosji rozwój zaawansowanej technologii i postęp w nauce to priorytet bezpieczeństwa narodowego” – czytamy w przeglądzie wydanym przez NCSC. Zdaniem Centrum Moskwa bacznie obserwuje osiągnięcia USA i wykorzystuje legalne oraz nielegalne środki do transferu amerykańskich rozwiązań. W te wysiłki zaangażowane są wojsko oraz służby wywiadowcze.

Kreml coraz częściej podejmuje działania na rzecz pozyskiwania talentów oraz budowania międzynarodowej współpracy naukowej i badawczej. Rosja obecnie w wysokim stopniu koncentruje się na rozwijaniu kilku wybranych technologii, w tym np. wojskowego zastosowania sztucznej inteligencji.

Technologie = zagrożenia

W przeglądzie wydanym przez Centrum czytamy, że „jeśli obecne trendy się nie zmienią, Chiny – posiadające ambicje, możliwości i bazę talentów – mogą zdetronizować Stany Zjednoczone jako światowego lidera w dziedzinie sztucznej inteligencji w następnej dekadzie”. Znaczenie AI jest ogromne, nie tylko ze względu na możliwości i szanse, jakie ze sobą niesie, ale także zagrożenia, które generuje. Amerykanie jednoznacznie ocenili, że ta technologia pogłębia ryzyko cyberataków i kampanii w infosferze ze strony Rosji, Chin i innych państw. Wyzwaniem jest również wykorzystanie sztucznej inteligencji przez ich siły zbrojne.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku technologii kwantowej. Superkomputer może potencjalnie posłużyć do złamania szyfrowania, co odbije się na bezpieczeństwie narodowym całego kraju. „Mówiąc konkretnie, kto wygra wyścig w dziedzinie obliczeń kwantowych, ten będzie miał wpływ na komunikację innych” – podkreśla NCSC.

Nie bez znaczenia jest także sytuacja w branży półprzewodników, gdzie ze względu na wąskie gardła dostaw dostęp do czipów może być ograniczony. Przykładowo USA są w dużym stopniu zależne od jednej firmy na Tajwanie, co sprawia, że w pewnym zakresie Chiny rozdają karty (położenie wyspy przy Państwie Środka). NCSC zwraca również uwagę na próbę podważania zaufania do tej technologii, poprzez sprzedawanie wadliwych rozwiązań. „Dostęp do zaufanych najnowocześniejszych półprzewodników ma kluczowe znaczenie dla rozwoju sztucznej inteligencji, 5G, autonomicznych systemów i innych nowoczesnych technologii” – czytamy w przeglądzie.

W odniesieniu do autonomicznych systemów Amerykanie podkreślili, że tego typu rozwiązania stwarzają dodatkowe wektory do cyberataku. Celem wrogich podmiotów może być nie tylko zniszczenie czy też zakłócenie ich działania, ale także kradzież danych, które tego typu rozwiązania pozyskują, analizują i gromadzą.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.  

image
Fot. Reklama

Komentarze

    Czytaj także