Reklama

Technologie

Areszt za fake newsy w Chinach. Wyprodukował je ChatGPT

Autor. Vincent Chan / Unsplash

Chińska policja aresztowała mężczyznę, który wykorzystał ChatGPT do wygenerowania fake newsów o katastrofie pociągu. Miało w niej zginąć 9 osób. To pierwszy taki przypadek w kraju, który udowadnia sprawność myślenia chińskich legislatorów, jako pierwszych tak ściśle regulujących sztuczną inteligencję prawnie.

Reklama

Pierwszy areszt za wykorzystanie ChatuGPT do stworzenia fake newsa to wiadomość, która w kontekście Chin nie dziwi - kraj ten de facto zakazał korzystania z tego narzędzia, o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Reklama

Chińska Republika Ludowa pracuje również nad własną sztuczną inteligencją i reguluje korzystanie z już istniejących produktów - o tym także można przeczytać na CyberDefence24.pl .

Areszt za fake newsy

Człowiekiem, którego zatrzymano za wygenerowanie nieprawdziwych informacji za pomocą zachodniego ChatuGPT, jest mężczyzna znany wyłącznie pod swoim nazwiskiem - Hong. Policja aresztowała go w związku z fałszywą wiadomością dotyczącą rzekomej katastrofy pociągu, w której miało zginąć 9 osób i która miała mieć miejsce w północno-zachodniej prowincji Gansu - podaje serwis Business Insider .

Reklama

Oficjalnie, zatrzymania dokonano na mocy uchwalonych w Chinach przepisów dotyczących deep fake'ów i fake newsów generowanych przy pomocy AI, o których pisaliśmy w naszym serwisie tutaj . Prawo weszło w życie w styczniu tego roku. To, co inspiruje do stawiania pytań w sprawie, to fakt, że Hong jest właścicielem lokalnej, niezależnej firmy z branży mediów społecznościowych.

Twarde prawo, ale prawo

Hong złamał obowiązujące w Chinach prawo i, jak twierdzą tamtejsze organy ścigania, podjudzał do niepokojów społecznych. Jego firma pojawia się w przekazie dotyczącym aresztowania ze względu na to, że wiadomość o rzekomej katastrofie podała w chińskiej sieci Baidu grupa 21 fałszywych kont, a treści widziano ponad 15 tys. razy. Cyberpolicja z regionu wytropiła konta i powiązała je właśnie z biznesem Honga.

Dla chińskich władz to kolejny dowód na to, że nowe technologie muszą podlegać ścisłej regulacji, która będzie dodatkowo egzekwowana przez organy ścigania. W przeciwnym razie ryzyko polityczne może być nie do opanowania.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama