Reklama

Biznes i Finanse

Strajk aktorów w Hollywood. W tle spór o sztuczną inteligencję

Autor. Fot. Jakob Owens/Unsplash

Nie chcąc dopuścić do strajku, duże studia filmowe zaoferowały aktorom podwyżki wynagrodzeń. Suma zaproponowanych świadczeń wyniosła ponad miliard dolarów. Mimo to, do strajku doszło.

Reklama

Duże studia filmowe i telewizyjne, aby nie dopuścić do strajku hollywoodzkich aktorów, zaoferowały podwyżki wynagrodzeń i poszczególnych świadczeń, które łącznie wyniosły ponad miliard dolarów – informuje Reuters . Propozycja została odrzucona, a związek zawodowy aktorów oficjalnie ogłosił strajk.

Reklama

„Umowa, od której SAG-AFTRA odstąpiła 12 lipca, jest warta ponad miliard dolarów w postaci podwyżek płac, składek emerytalnych i zdrowotnych oraz podwyżek rezydualnych i obejmuje pierwszą w swoim rodzaju ochronę na okres trzech lat, w tym wyraźnie z w odniesieniu do sztucznej inteligencji" – czytamy w oświadczeniu AMPTP (ang. Alliance of Motion Picture and Television Producers).

Czytaj też

Co się odwlecze, to nie uciecze

O planowanym strajku aktorów w USA mówiło się już od jakiegoś czasu. Dyskutowany od miesięcy pomysł doczekał się swojej realizacji w ostatni czwartek, kiedy to przedstawiciele związku zawodowego SAG-Aftra, zrzeszającego przeszło 150 tysięcy aktorów, kaskaderów, etc. ogłosili strajk. Dołączyli w ten sposób do Writers Guild of America, czyli związku zawodowego scenarzystów, którzy oficjalnie protestują już od początku maja.

Reklama

Aktorzy zrzeszeni w SAG-Aftra stwierdzili, że niemożliwe jest osiągnięcie porozumienia ze studiami filmowymi w sprawie nowego trzyletniego kontraktu dot. współpracy. Oprócz niedogadania się w kwestiach finansowych, kością niezgody okazała się być... sztuczna inteligencja i sposób jej ew. wykorzystania przy produkcji przyszłych filmów. Zdaniem aktorów, AI może naruszać prawa autorskie twórców i ich prawa do własnego wizerunku.

Więcej na temat problemu AI w świecie filmu rozmawialiśmy już w „Pułapkach sieci", kiedy naszym rozmówcą był redaktor Łukasz Adamski, krytyk filmowy. Cała rozmowa dostępna jest w materiale poniżej na naszym kanale w serwisie YouTube:

YouTube cover video

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama