Reklama

Biznes i Finanse

Rozwiązanie polskiego dostawcy Open RAN do 5G po testach w europejskich laboratoriach

fot.  IS-Wireless/ materiały prasowe
fot. IS-Wireless/ materiały prasowe

Polska firma IS-Wireless zakończyła testy rozwiązania sieci 5G w laboratoriach w Berlinie i Turynie w modelu Open RAN. „Jesteśmy gotowi dostarczać sieci komórkowe 5G w modelu Open RAN klientom na całym świecie, w tym operatorom komórkowym i innym partnerom, którzy chcą wdrożyć prywatne sieci 5G” – stwierdza Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Reklama

W ramach wydarzenia Global PlugFest polski dostawca prezentował możliwości swojego oprogramowania w europejskich laboratoriach przy współpracy z operatorami z innych państw: gospodarzem w Turynie był Telecom Italia/TIM, a w Berlinie testy prowadzono we współpracy z Deutsche Telekom.

Reklama

Jak podaje firma IS-Wireless, dostarczyła ona - na potrzeby testów – rozwiązanie, które składa się z w pełni zwirtualizowanych elementów sieci RAN: jednostki radiowej (O-RU), centralnej (O-CU), rozproszonej (O-DU), inteligentnego kontrolera sieci radiowej (Near-RT RIC) oraz Core, czyli sieci szkieletowej. W Turynie miały zostać uruchomione na komercyjnie dostępnym serwerze Advantech bez wsparcia innego sprzętu, a w Berlinie partnerem podczas testów była firma Viavi, która dostarczyła emulator sieci szkieletowej. W czasie testów wykorzystano dostępne na rynku telefony marek, takich jak Oppo czy Samsung. Polska firma miała zatem zaprezentować w pełni funkcjonalne rozwiązanie 5G, w którym poszczególne elementy stanowiły niezależne jednostki oprogramowania (kontenery), działające na sprzęcie innych dostawców.

Testy funkcjonalności

Reklama

Sieć podczas prób miała zostać poddana symulacjom, które objęły różne scenariusze – m.in. kompleksowe testy rozwiązania 5G Stand Alone czy zdalnej instalacji i aktualizacji niezależnych jednostek oprogramowania (O-RU, O-DU, O-CU) na serwerach w innych lokalizacjach. Rozwiązanie IS-Wireless miało przejść testy funkcjonalności, wydajności oraz dostępności usługi na komercyjnie dostępnych urządzeniach końcowych (smartfonach).

„Jesteśmy gotowi, by dostarczać klientom na całym świecie mobilne sieci 5G w modelu otwartym. Dotyczy to zarówno operatorów komórkowych, jak i podmiotów chcących wdrażać prywatne sieci w technologii 5G”– deklaruje Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless.

Zdaniem szefa IS-Wireless, rozwiązanie w modelu Open RAN dla 5G pozwala na obsługę większej liczby użytkowników z lepszą wydajnością, przy niższych kosztach.

„Uczestniczymy w rewolucji Open RAN, która zatacza coraz szersze kręgi na całym świecie. Jestem przekonany, że w najbliższych latach zajdą istotne zmiany w sposobie budowy i wdrażania sieci, a Open RAN będzie rósł na znaczeniu” – dodaje Sławomir Pietrzyk.

W lipcu ub.r. informowaliśmy o starcie budowy sieci 5G, opartej na polskiej technologii, za wdrożeniem stoi właśnie firma IS-Wireless. Spółka poinformowała, że podpisała umowę w tej sprawie z Hubraum, technologicznym inkubatorem Deutsche Telekom.

/Na podst. informacji prasowej/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama