Reklama

Biznes i Finanse

Prał w Europie pieniądze z cyberataków. Więzienie i grzywna dla Ukraińca

Fot. Ichigo121212/Pixabay
Fot. Ichigo121212/Pixabay

Ukraiński cyberprzestępca został skazany na ponad 7 lat więzienia w związku z praniem brudnych pieniędzy oraz współpracą z hakerami podczas kradzieży środków finansowych z amerykańskich firm. Mężczyzna zapłaci również prawie 100 tys. dolarów odszkodowania za wyrządzone straty. Skazany swoją nielegalną działalność prowadził głównie w Europie.

Aleksandr Musienko z Oddesy został skazany na 87 miesięcy więzienia oraz obciążony grzywną w wysokości 98 751 dolarów w ramach odszkodowania po tym, jak przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów – informuje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. 38-latek brał udział w praniu pieniędzy dla cyberprzestępców z Europy Wschodniej, którzy włamali się i ukradli środki finansowe z kont bankowych amerykańskich firm.

Zgodnie z dokumentami sądowymi mężczyzna w latach 2009-2012 współpracował z hakerami w celu pozyskania ponad 3 mln dolarów z rachunków przedsiębiorstw w USA, a następnie ich „wyprania” za granicą. Ponadto, partnerzy skazanego wykradali informacje z poszkodowanych podmiotów, aby następnie się pod nie podszywać w ramach kolejnych działań. Cyberprzestępcy, udając właścicieli konkretnych kont bankowych, oszukiwali instytucje finansowe w celu wypłaty środków.

Aleksand Musienko był zaangażowany w rekrutację, nadzorowanie i kierowanie siecią „mułów pieniężnych”, czyli osób, które, posiadając indywidualne konta bankowe, przyjmowały skradzione fundusze, a następnie przesyłały je za granicę.

Musienko, posługując się pseudonimem, zwerbował amerykańskich „mułów”, ogłaszając na portalach z ofertami pracy, że zatrudni asystenta finansowego.

Departament Sprawiedliwości USA

Zwerbowane do oszustwa osoby nie były świadome, że biorą udział w przestępstwie, ponieważ zapewniano je, że pracują w legalnej firmie finansowej i ich zadaniem jest pomoc klientom w transferze środków za granicę.

We wrześniu współpracujący ze skazanym przestępcy włamali się na konta jednej z firm z Północnej Karoliny i przelali łącznie 296 278 dolarów na dwa rachunki bankowe kontrolowane przez „muły”, będące pod opieką Ukraińca. Ten z kolei zlecił im przekazanie środków na kilka europejskich kont.

38-latek został aresztowany w Korei Południowej w 2018 roku i poddany ekstradycji do Stanów Zjednoczonych rok później – wskazuje Departament Sprawiedliwości USA.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama