Armia i Służby

Ukraińcy zatrzymali agenta FSB. Nagrywał pozycje wojsk

sbu
Fot. SBU/ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała agenta rosyjskiego FSB, który zbierał informacje o lokalizacji sił Zełenskiego i ich wyposażeniu na południowym froncie. Zatrzymanie mężczyzny było efektem wieloetapowej operacji specjalnej w Odessie. 

Rosyjski agent był szczególnie zainteresowany stanem osobowym i sprzętem wojskowym ukraińskiego wojska, a także aktualnymi informacjami dotyczącymi zdolności obronnych i gotowości bojowej obiektów wojskowych – czytamy w komunikacie SBU. 

Czytaj też

Mężczyzna przemieszczał się po dzielnicach Odessy w celu dokonania oględzin. Do nagrywania obiektów militarnych i żołnierzy wykorzystywał kamerę ukrytą w samochodzie. Zdobyte materiały zapisywał na karcie pamięci, którą miał przekazać wrogowi. 

Operacja ukraińskich służb zapobiegła temu. Zarekwirowano kamerę oraz nośnik danych, na którym znajdowały się dowody wrogiej działalności. 

„Zdrajcą okazał się być przedstawiciel lokalnej społeczności – zwolennik >>ruskiego miru<<” – wskazuje SBU, powołując się na wyniki śledztwa. Poza względami ideologicznymi, zatrzymany miał kierować się takimi korzyściami, jak stanowisko w administracji w przypadku przejęcia regionu przez Rosjan.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także