Technologie
Zawirowania wokół Starlinków dla Ukrainy. Jednak będą finansowane ze środków UE?
W ostatnich tygodniach nie ustają doniesienia o dostawach Starlinków dla Ukrainy i kwestii ich finansowania. Najnowsze informacje wskazują, że firma Elona Muska SpaceX może otrzymać finansowanie ze środków Unii Europejskiej w zamian za dostarczenie sprzętu dla naszego wschodniego sąsiada.
27 ministrów spraw zagranicznych miało ostatnio rozmawiać o finansowaniu Starlinków w Ukrainie, by w ten sposób mieć pewność, że łączność w broniącym się przed rosyjską inwazją państwie będzie zapewniona.
Zdaniem ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landsbergisa, cytowanego przez serwis Politico, rozmowy na ten temat są jednak wciąż na wczesnym etapie. Jak powiedział, „lepiej, aby umowa na Starlinki była zakontraktowana przez koalicję krajów”. Wsparciem Ukrainy miało być zainteresowanych kilka państw.
Czytaj też
Zawirowania wokół Starlinków
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach właściciel m.in. SpaceX Elon Musk zapowiedział, że jego firma „nie może w nieskończoność finansować usługi Starlinków dla Ukrainy”, ponieważ miesięcznie ma to kosztować go ok. 20 milionów dolarów. Mają to być koszty tworzenia nowych satelitów, utrzymania dotychczasowych, czy opłat za terminale.
SpaceX miała poprosić Pentagon o finansowanie Starlinków dla Ukrainy, później wycofać wniosek. Ostatecznie Musk stwierdził jednak, że nadal będzie wspierać naszego wschodniego sąsiada z własnych środków.
Jak informowaliśmy kilka dni temu , Departament Obrony USA (DoD) rozważa jednak finansowanie sieci internetu satelitarnego dla Ukrainy, której fundamentem są Starlinki. Pieniądze miałyby pochodzić z funduszu używanego do długoterminowych dostaw broni.
Opinia publiczna szeroko komentowała zawirownia wokół zapewnienia łączności Ukrainie, a część osób oceniała, że nie może to zależeć od „kaprysów miliardera” - zbyt duże jest bowiem ryzyko dla państwa, jeśli ponownie zmieni on zdanie.
Landsbergis stwierdził również, że wyraża obawy w związku z faktem, iż dostęp do internetu w Ukrainie „jest w rękach jednej osoby”. Stwierdził, że telekomunikacja w Ukrainie nie powinna być w rękach człowieka, który mógłby przebudzić się pewnego dnia i powiedzieć: „To już nie jest to, na co mam ochotę”.
Czytaj też
Co na to Musk?
Najnowsze doniesienia na temat Starlinków skomentował sam Musk, który na Twitterze napisał, że zanim Departament Obrony USA „wrócił z odpowiedzią”, zadeklarował wicepremierowi Ukrainy Mychajłu Fedorowowi, że „SpaceX nie wyłączy Starlinków, nawet jeśli Pentagon odmówi finansowania”.
Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy odniósł się do jego wypowiedzi: „Dzięki Elon Musk. Przed wszystkimi rozmowami o finansowaniu potwierdziłeś mi, że w każdym wypadku zapewnisz pracę Starlinków w Ukrainie. Było to niezwykle ważne dla Ukrainy. Jesteśmy ci za to wdzięczni”.
Starlinki okazały się kluczowe w wojnie w Ukrainie, szczególnie kiedy wojska Putina celują w infrastrukturę krytyczną.
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany