Reklama

Biznes i Finanse

Królestwo kryptowalutowe. Brytyjski rząd ogłosił swój plan

Fot. Hello I'm Nik/ Unsplash/ Domena publiczna

Rząd w Wielkiej Brytanii ogłosił, że podejmie działania, dzięki którym tzw. stablecoins będą uznawane za obowiązującą formę płatności w ramach szerszych planów uczynienia z Anglii „globalnego centrum technologii i inwestycji w kryptowaluty”.

Brytyjski rząd ogłosił plan regulacji dotyczących stablecoins, które mają utorować drogę do uznania ich jako formę płatności w Wielkiej Brytanii. Plan ma sprawić, że UK stanie się „globalnym centrum technologii i inwestycji w kryptowaluty”. Obejmuje on m.in. współpracę z Mennicą Królewską nad NFT (niewymienialnymi tokenami) czy tzw. piaskownicę innowacji, by rozwijać firmy, które będą chciały je wprowadzać na rynku finansowym.

Czytaj też

Pakiet obejmuje także utworzenie Cryptoasset Engagement Group w celu ściślejszej współpracy z branżą czy badania nad sposobem zwiększenia konkurencyjności brytyjskiego systemu podatkowego, aby zachęcać do dalszego rozwoju rynku kryptowalut.

Kanclerz skarbu Rishi Sunak, cytowany w komunikacie brytyjskiego rządu, stwierdził, że „jego ambicją jest uczynienie Wielkiej Brytanii globalnym centrum technologii kryptowalut, a środki, które przedstawili, pomogą zapewnić firmom możliwość inwestowania, wprowadzania innowacji i rozwijania się w tym kraju”. „Chcemy widzieć firmy jutra i tworzone przez nie miejsca pracy – tutaj, w Wielkiej Brytanii, a dzięki skutecznej regulacji możemy dać im pewność, której potrzebują, aby myśleć i inwestować w perspektywie długoterminowej” - zaznaczył.

Stabilne kryptowaluty?

Stablecoins są formą kryptowalut, które są zazwyczaj powiązane z walutą fiducjarną np. taką jak dolar i – zdaniem brytyjskiego rządu – mają na celu utrzymanie stabilnej wartości finansowej cyfrowych odpowiedników płatności. „Dzięki odpowiednim przepisom mogłyby zapewnić bardziej efektywne środki płatnicze i poszerzyć wybór konsumentów” – wskazał Londyn.

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie, uznając potencjał tej technologii i regulując go teraz, tamtejszy rząd „może zapewnić stabilność finansową i wysokie standardy regulacyjne, aby nowe technologie mogły być ostatecznie wykorzystywane zarówno w sposób niezawodny, jak i bezpieczny”.

John Glen potwierdził również, że Londyn skonsultuje się w sprawie szerszej regulacji sektora kryptowalut jeszcze w tym roku. Mennicy Królewskiej zlecono już stworzenie niewymienialnego tokena. W zeszłym roku rząd rozpoczął konsultacje na temat kryptowalut i stablecoinów, a w tym tygodniu opublikował odpowiedź określającą kolejne kroki.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/NB

Komentarze