Reklama

Biznes i Finanse

Korea Płn. zbiera środki na rozwój zbrojeń. Hakerzy wykradli 100 mln dol. w kryptowalutach

korea kryptowaluty
Autor. Uri Tours/Flickr/CC BY-SA 2.0 / vjkombajn/Pixabay / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Hakerzy powiązani z reżimem Korei Północnej mają stać za kradzieżą 100 mln dolarów w kryptowalutach z jednej z amerykańskich firm. Wirtualne aktywa są dla Pjongjangu jednym ze źródeł finansowania programu nuklearnego.

Reklama

Harmony, kalifornijska firma zajmująca się technologią blockchain, potwierdziła w ubiegłym tygodniu, że została zhakowana. Incydent dotyczył usługi „Horizon Bridge” umożliwiającej transfer wirtualnych aktywów między różnymi łańcuchami blockchain.

Reklama

Specjaliści Elliptic Enterprises Ltd., przedsiębiorstwa specjalizującego się w kryminalistyce technologii blockchain, twierdzą, że za kradzieżą stoi północnokoreański grupa Lazarus Group. Ma na to wskazywać m.in. metoda prania aktywów – wynika z analizy firmy.

Kradzież kryptowalut

Eksperci tłumaczą, że hakerzy przeprowadzili działania wymierzone w pracowników Harmony w regionie Azji i Pacyfiku. Dokonali złamania kluczy kryptograficznych portfela. Było to możliwe prawdopodobnie dzięki zastosowaniu socjotechniki.

Reklama

Po uzyskaniu dostępu do zasobów, wykradli kryptowaluty o wartości 100 mln dolarów. Wśród nich Ethereum, Tether, Wrapped Bitcoin i BNB.

W celu wyprania nielegalnie pozyskanych środków grupa korzysta z rozwiązania o nazwie „Tornado Cash”. Służy ono do ukrywania śladu transakcji.

Do środy aktywa o wartości ok. 39 mln dolarów zostały skierowane do „Tornado Cash” w celu wyprania.

Czytaj też

Finansowanie programów zbrojeniowych

Warto mieć na uwadze, że kradzież kryptowalut to jeden ze sposobów Korei Północnej na obchodzenie międzynarodowych sankcji.

Wirtualne aktywa są przeznaczane na m.in. rozwój programów zbrojeniowych, w tym arsenału nuklearnego. Z tego względu hakerzy Pjonjangu odgrywają tu istotną rolę.

Dotkliwy spadek wartości

Jednak w ostatnim czasie obserwujemy kryzys na rynku kryptowalutowym. Wirtualne aktywa tracą na wartości. Wiele mówi się o spadku bitcoina, ale sytuacja dotyczy także innych środków.

Odczuwa to Korea Północna, której źródło funduszy nie jest już tak obfite jak jeszcze kilka tygodni temu. Taki stan rzeczy może sprawić, że Pjongjang zacznie poszukiwać innych sposób na pozyskiwanie środków na rozwój programów wojskowych.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze