Biznes i Finanse
Komisja Europejska wyraża zgodę na zakup Activision przez Microsoft. Ale to nie koniec sprawy
Trwa saga związana z ewentualnym przejęciem Activision przez Microsoft. Niecały miesiąc po tym, jak sprzeciw wobec fuzji wyraził Brytyjski Urząd Antymonopolowy, Komisja Europejska zdecydowała się na zaakceptowanie transakcji.
Temat fuzji Microsoftu i Activision Blizzard to istny rollercoaster. Od kilku miesięcy do opinii publicznej przedostają się sprzeczne informacje. Jeszcze w marcu wydawało się, że największa transakcja w historii gier wideo dojdzie do skutku . To wtedy Microsoft wygrał oddalenie prywatnego pozwu antymonopolowego dotyczącego zamiaru kupna producenta gier.
Miesiąc później humory władz Microsoftu nie były już tak dobre. Okazało się, że na drodze do finalizacji transakcji stanęło brytyjskie prawo, a konkretnie Brytyjski Urząd Antymonopolowy (ang. Competition and Markets Authority). CMA stwierdziło w uzasadnieniu swojej decyzji, że pozycja Microsoftu jest na tyle silna, iż przejęcie przez niego jeszcze jednego potentata na rynku gier sprawi, że stanie się monopolistą zagrażającym reszcie konkurencji.
Teraz, kolejny rozdział w sprawie otwiera Komisja Europejska.
Czytaj też
Kilkumiesięczna analiza
W poniedziałek Komisja Europejska wydała zgodę na przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft. Warunkiem ma być przestrzeganie przez kupującego określonych zobowiązań. Jak czytamy na stronie KE, decyzja jest wynikiem „dogłębnej analizy, która trwała od listopada ubiegłego roku".
W wyniku tejże analizy Komisja uznała, że Microsoft – po ewentualnym przejęciu Activision – „nie będzie w stanie zaszkodzić konkurencyjnym konsolom i usługom subskrypcji wielu gier".
„Nawet gdyby Microsoft zdecydował się na wycofanie gier Activision z PlayStation (Sony), nie zaszkodziłoby to znacząco konkurencji na rynku" – czytamy dalej.
Jednocześnie Komisja potwierdziła, że kupienie Activision przez Microsoft będzie mogło zaszkodzić konkurencji w dystrybucji gier za pośrednictwem usług strumieniowania gier w chmurze.
Czytaj też
Konieczność przestrzegania określonych zasad
Aby Komisja podtrzymała zgodę na transakcję, Microsoft zobowiązał się do wdrożenia konkretnych rozwiązań. Jednym z nich jest zapewnienie bezpłatnej licencji dla dostawców usług przesyłania strumieniowego gier w chmurze, umożliwiającego graczom z Europejskiego Obszaru Gospodarczego strumieniowania dowolnych gier Activision Blizzard na PC i konsole.
To jeszcze nie koniec
Chwilę po tym, jak Komisja Europejska opublikowała swoją decyzję, swój komentarz przedstawił Brytyjski Urząd Antymonopolowy.
„(...) Propozycje Microsoftu, zaakceptowane dziś przez Komisję Europejską, pozwoliłyby firmie na ustalanie warunków tego rynku przez najbliższe dziesięć lat. Zastąpiłyby one wolny, otwarty i konkurencyjny rynek (...)" – stwierdził CMA.
Our response to the European Commission's announcement today on Microsoft/Activision ⬇
— Competition & Markets Authority (@CMAgovUK) May 15, 2023
[1/5]
Wszystko wskazuje więc na to, że cała sprawa nie jest zakończona i doczeka się swojej kontynuacji, o której na pewno będziemy informować.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG