Reklama

Biznes i Finanse

Kolejny pozew dla twórców generatywnej sztucznej inteligencji Stable Diffusion

Autor. Stability AI

Twórcy generatywnej sztucznej inteligencji Stale Diffusion – firma Stability AI – otrzymała kolejny pozew w związku z naruszeniami dotyczącymi praw autorskich do zamieszczanych w internecie prac. Tym razem od firmy Getty Images.

Reklama

Firma, a właściwie agencja Getty Images, sprzedaje licencje na wykorzystanie prac artystów fotografów, grafików i ilustratorów. Jak pisze serwis BBC, spółka ta zdecydowała się złożyć pozew przeciwko firmie Stability AI – twórcom generatywnej sztucznej inteligencji Stable Diffusion.

Reklama

To, jak działają tego rodzaju modele i jakie rezultaty graficzne można dzięki nim uzyskać, opisaliśmy na łamach naszego serwisu. Pisaliśmy również o pozwie, który m.in. przeciwko Stable AI skierowali artyści , zwracający uwagę, że algorytmy tej firmy (i innych oferujących generatywną AI) szkolą się na już istniejących pracach bez żadnego poszanowania praw własności intelektualnej.

Kwestie związane z jej ochroną to również motywacja dla pozwu złożonego przeciwko Stability AI przez Getty Images.

Reklama

Czytaj też

Naruszenie praw

Sztuczna inteligencja taka jak Stable Diffusion stworzone przez Stability AI szkoli się w generowaniu obrazów na podstawie prac, które powstały dzięki pracy twórczej artystów.

Wielu z nich twierdzi, że algorytmy są karmione ich twórczością bez ich wiedzy i zgody – dane podawane sztucznej inteligencji do analizy gromadzone są z otwartych, dostępnych publicznie źródeł w internecie, a do takich należą liczne portfolia artystów publikowane przez nich online.

Według założyciela Stability AI Emada Mostaque'a, algorytm Stable Diffusion powstał w oparciu o trening na skompresowanym pliku zawierającym 100 tys. GB obrazów pobranych z internetu.

BBC przypomina, że Mostaque w wywiadzie udzielonym temu nadawcy wspominał, iż jego firma pracuje nad narzędziami, które pozwolą artystom „wypisać się" z możliwości pobierania ich danych na potrzeby analizy i dalszego szkolenia Stable Diffusion.

Czytaj też

Proces w Wielkiej Brytanii i USA

Badacze analizujący Stable Diffusion już wcześniej wskazali, że algorytm ten musiał korzystać z materiałów zgromadzonych w serwisach Getty Images. Jak twierdzi agencja, „Stability AI bezprawnie skopiowało i przetworzyło miliony obrazów chronionych prawem autorskim (...) działając tym samym na szkodę artystów". Według niej firma „wybrała zignorowanie dostępnych opcji licencjonowania treści i ochrony prawnej".

W rozmowie z BBC szef Getty Craig Peters powiedział, że wykorzystanie przez Stability AI obrazów zawartych w serwisach tej agencji nie było osadzone w prawie, nikt nie zapytał również o zdanie w tej kwestii artystów.

„To nie twierdzenie przeciwko istnieniu generatywnych modeli AI" – stwierdził Peters. Jak podkreślił, ich istnienie powinno być oparte o legalne działania, które nie naruszają praw innych i są odpowiedzialne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze