Reklama

Biznes i Finanse

Kolejny pozew dla twórców generatywnej sztucznej inteligencji Stable Diffusion

Fot. Stability AI

Twórcy generatywnej sztucznej inteligencji Stale Diffusion – firma Stability AI – otrzymała kolejny pozew w związku z naruszeniami dotyczącymi praw autorskich do zamieszczanych w internecie prac. Tym razem od firmy Getty Images.

Firma, a właściwie agencja Getty Images, sprzedaje licencje na wykorzystanie prac artystów fotografów, grafików i ilustratorów. Jak pisze serwis BBC, spółka ta zdecydowała się złożyć pozew przeciwko firmie Stability AI – twórcom generatywnej sztucznej inteligencji Stable Diffusion.

To, jak działają tego rodzaju modele i jakie rezultaty graficzne można dzięki nim uzyskać, opisaliśmy na łamach naszego serwisu. Pisaliśmy również o pozwie, który m.in. przeciwko Stable AI skierowali artyści , zwracający uwagę, że algorytmy tej firmy (i innych oferujących generatywną AI) szkolą się na już istniejących pracach bez żadnego poszanowania praw własności intelektualnej.

Kwestie związane z jej ochroną to również motywacja dla pozwu złożonego przeciwko Stability AI przez Getty Images.

Czytaj też

Naruszenie praw

Sztuczna inteligencja taka jak Stable Diffusion stworzone przez Stability AI szkoli się w generowaniu obrazów na podstawie prac, które powstały dzięki pracy twórczej artystów.

Wielu z nich twierdzi, że algorytmy są karmione ich twórczością bez ich wiedzy i zgody – dane podawane sztucznej inteligencji do analizy gromadzone są z otwartych, dostępnych publicznie źródeł w internecie, a do takich należą liczne portfolia artystów publikowane przez nich online.

Według założyciela Stability AI Emada Mostaque'a, algorytm Stable Diffusion powstał w oparciu o trening na skompresowanym pliku zawierającym 100 tys. GB obrazów pobranych z internetu.

BBC przypomina, że Mostaque w wywiadzie udzielonym temu nadawcy wspominał, iż jego firma pracuje nad narzędziami, które pozwolą artystom „wypisać się" z możliwości pobierania ich danych na potrzeby analizy i dalszego szkolenia Stable Diffusion.

Czytaj też

Proces w Wielkiej Brytanii i USA

Badacze analizujący Stable Diffusion już wcześniej wskazali, że algorytm ten musiał korzystać z materiałów zgromadzonych w serwisach Getty Images. Jak twierdzi agencja, „Stability AI bezprawnie skopiowało i przetworzyło miliony obrazów chronionych prawem autorskim (...) działając tym samym na szkodę artystów". Według niej firma „wybrała zignorowanie dostępnych opcji licencjonowania treści i ochrony prawnej".

W rozmowie z BBC szef Getty Craig Peters powiedział, że wykorzystanie przez Stability AI obrazów zawartych w serwisach tej agencji nie było osadzone w prawie, nikt nie zapytał również o zdanie w tej kwestii artystów.

„To nie twierdzenie przeciwko istnieniu generatywnych modeli AI" – stwierdził Peters. Jak podkreślił, ich istnienie powinno być oparte o legalne działania, które nie naruszają praw innych i są odpowiedzialne.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze