Reklama

Biznes i Finanse

Istnieje firma, która zarobiła na zakupie Pegasusa? To dostawca systemów dla m.in. służb mundurowych

Autor. pxhere.com/CC0

Zyski z transakcji z zakupu Pegasusa przez Polskę ma odnosić głównie jedna firma - spółka Matic, czyli jedna z najstarszych firm informatycznych w naszym kraju - wynika z informacji opublikowanych przez „Puls Biznesu”.

Można odnieść wrażenie, że Pegasus jest obecnie na ustach wszystkich. To system do inwigilacji, którego producentem jest izraelska firma NSO Group. Z założenia narzędzie to ma być wykorzystywane do walki z terroryzmem i przestępczością. Ze względu na poziom zaawansowania jest określane mianem cyberbroni. Z kolei specjaliści Project Zero, działającego w ramach Google'a, nazwali Pegasusa wprost: „bronią, przed którą nie ma obrony”

Jak mówił w rozmowie z naszym portalem generał Krzysztof Bondaryk , były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, produkt NSO Group zostało zakupione przez Polskę - a konkrtenie Centralne Biuro Antykorupcyjne - w 2017 roku. „Z ustaleń NIK wynika, że większość z 34 mln złotych, które zapłacono za Pegasusa pochodziło z Funduszu Sprawiedliwości, przeznaczonego na pomoc ofiarom przestępstw” - wskazywał generał w grudniu ubiegłego roku. 

Teraz, jak poinformował serwis TVN24, Najwyższa Izba Kontroli ujawniła faktury za „zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości”. Mówimy o łącznej kwocie 25 mln zł.  

Choć na fakturach nie widnieje nazwa „Pegasus”, cena, jaka się w nich znajduje jest adekwatna do kwoty, za którą można nabyć izraelski system szpiegowski. 

Czytaj też

Jest firma, która zarobiła na Pegasusie?

Według źródeł Pulsu Biznesu (PB) zyski z transakcji z zakupu produktu NSO Group ma odnosić głównie jedna firma - spółka Matic, czyli jedna z najstarszych firm informatycznych w Polsce. Według "PB", to ona pośredniczyła w sprzedaży Pegasusa. 

Wspomniane przedsiębiorstwo jest dostawcą zaawansowanych usług oraz rozwiązań informatycznych, a także systemów dla m.in. służb mundurowych i podmiotów działających w strategicznych sektorach gospodarki, o czym możemy wyczytać na oficjalnej stronie. Z tego względu stara się nie nagłaśniać swojej działalności i funkcjonować po cichu. 

W 2017 roku Pegasus został kupiony przez Polskę. „Matic, który około 70 proc. sprzedaży realizuje do klientów z sektora publicznego, w poprzednich dwóch latach zanotował wyraźną poprawę wyników. W 2017 r. przychody spółki wzrosły o 127 proc. do 53,7 mln zł, a zysk netto - o 484 proc. do 2,3 mln zł” - podaje Puls Biznesu.

Jak informuje PB, „w latach 2017 i 2018 spółka wygrała przetargi o wartości ponad 20 mln zł w skali roku”. Warto pamiętać, że w naszym kraju służby nabywają narzędzia niejawne, jak systemy, bez przetargów.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama