Reklama

Polityka i prawo

Huawei unikalną szansą Europy na utrzymanie wiodącej pozycji na polu technologii?

fot. Fabian Horst / Wikimedia Commons
fot. Fabian Horst / Wikimedia Commons

”Z satysfakcją odnotowaliśmy, że UE wywiązała się z zobowiązania do przyjęcia podejścia opartego na dowodach i gruntownej analizie ryzyka, zamiast brać na cel konkretne kraje czy firmy” - czytamy w oświadczeniu Huawei, wydanego do opublikowanego 9 października br. raportu NIS Cooperation Group odnośnie oceny ryzyka w kontekście budowy sieci 5G. 

W odniesieniu do opublikowanego unijnego raportu "EU coordinated risk assessment of the cybersecurity of 5G networks",  Huawei stwierdza, że "z zadowoleniem przyjmuje fakt opublikowania unijnej oceny ryzyka cyberbezpieczeństwa sieci 5G. To przedsięwzięcie stanowi ważny krok w kierunku rozwijania wspólnego podejścia do cyberbezpieczeństwa i budowy bezpiecznych sieci w erze 5G". 

Chiński gigant ponownie podkreślił, że jest w pełni prywatnym przedsiębiorstwem "w całości należącym do pracowników". Wskazuje również, że cyberbezpieczeństwo jest dla firmy priorytetem a oferowany kompleksowy system zapewniania cyberbezpieczeństwa obejmuje wszystkie obszary, podkreśla również, że dotychczasowe osiągnięcia podkreślają jego skuteczność. 

"Wprowadzenie sieci 5G w Europie z powodzeniem i na czas będzie zależne od kompetencji i wykorzystania najnowocześniejszych technologii z całego świata" - czytamy dalej w oświadczeniu. Jest to z pewnością odpowiedz firmy na subtelne wskazanie w raporcie na firmy, które posiadają swoje siedziby na terenie Unii Europejskiej. W unijnym dokumencie bezpośrednio zwrócono uwagę na transparentność oraz typ struktury właścicielskiej przy wyborze dostawcy rozwiązań. Jednocześnie raport wymienił z nazwy firmy stanowiące głównych dostawców rozwiązań pod budowę sieci 5G w Europie, pośród których wskazał właśnie na Huawei, obok Ericssona i Nokii. "Bliska i stała współpraca z naszymi europejskimi partnerami jest dla Europy unikalną szansą na utrzymanie wiodącej pozycji na polu technologii" - czytamy w oświadczeniu firmy. Bez wątpienia pośród wymienionych podmiotów Huawei stanowi firmę o największym potencjale jeśli chodzi o jakość i szybkość budowy sieci a także dotychczasowe doświadczenie.  

Huawei podkreślił ponownie otwartość do współpracy - "Jesteśmy gotowi do współpracy z naszymi europejskimi partnerami, aby wspomóc ich w opracowywaniu tych ram, a także dostarczać bezpieczną i szybką łączność dla przyszłych potrzeb Europy" - napisano w oświadczeniu. Jest to ponowne wskazanie na otwartość firmy do nawiązania współpracy, co Huawei podkreślał już wielokrotnie przy okazji licznych kontrowersji związanych z wyborem dostawcy rozwiązań. 

"Podczas gdy EU kończy identyfikować zagrożenia i zaczyna wypracowywać wspólne ramy bezpieczeństwa konieczne do zarządzania i niwelowania ryzyka, mamy nadzieję, że prace będą wciąż miały u podstaw to samo, oparte na dowodach podejście" - wskazano w oświadczeniu. 

Unijny dokument został opracowany jako wynik prac podjętych przez Unię Europejską w związku z budową sieci 5G oraz sporymi kontrowersjami, które wywołuje wybór dostawcy rozwiązań. Również Stany Zjednoczone prowadzą obecnie politykę, zmierzającą do wpłynięcia na decyzje europejskich sojuszników odnośnie wyboru dostawcy sprzętu pod budowę sieci nowej generacji. Jak dotychczas przynoszą one marne skutki -  zarówno Wielka Brytania jak i Unia Europejska odmówiła wykluczenia Huawei z budowy sieci.

Również polski rząd  stale zapewnia, że nie podejmie działań mających wykluczyć jakiegokolwiek dostawcę z budowy sieci nowej generacji. Minister Zagórski podkreślał w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, że "Nie ma i nie będzie żadnej decyzji, która by się odnosiła do jakiejkolwiek konkretnej firmy, np. Huawei, jeśli chodzi o budowę sieci 5G w Polsce." Zaznaczył jednak, że bezpieczeństwo sieci 5G jest kluczowe i że zostaną zdefiniowane kryteria bezpieczeństwa sieci przed oficjalnym ogłoszeniem postępowania aukcyjnego. 

Reklama

Komentarze

    Reklama